tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Oświata w reformach

 
Nowa podstawa programowa w czwartej klasie szkoły podstawowej, zreformowana nauka w szkołach ponadgimnazjalnych, mniejsza niż w roku ubiegłym liczba uczniów to tylko niektóre zmiany, z jakimi w nowym roku szkolnym będą musieli sobie poradzić tomaszowscy uczniowie i nauczyciele. Pierwszy dzwonek zabrzmiał 3 września.Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 10.W tym roku szkolnym do tomaszowskich szkół podstawowych podległych miastu uczęszczać będzie ponad 3800 uczniów, a do gimnazjów około 2000. To o około 150 uczniów mniej niż w roku ubiegłym. W klasach pierwszych naukę rozpocznie 550 dzieci. Korzystając z tego, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłużyło do 2014 roku czas wprowadzenia reformy polegającej na wysłaniu sześciolatków do szkół, niewielu rodziców zdecydowało się na ten krok w tym roku, a część z tych, którzy w pierwszym odruchu wiosną zapisali sześciolatka do szkoły, w trakcie wakacji z tego pomysłu się wycofało.
- W ubiegłym roku szkolnym w klasach pierwszych mieliśmy ponad setkę sześciolatków, teraz ta liczba nie przekracza trzydziestki - mówi Halina Szczucińska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. - To zaskutkowało m.in. tym, że o sześć zmniejszyła nam się liczba oddziałów w szkołach na tym poziomie edukacji. W ubiegłym roku było ich 31, w tym tylko 25.
W to miejsce trzeba było za to utworzyć więcej zerówek. 10 oddziałów powstało w szkołach podstawowych (nr 1, 7, 8, 10, 13 i 14). Obowiązkowe roczne przygotowanie do szkoły będzie realizować w nich 216 dzieci (sześcio-, ale i pięciolatków). Do pójścia do szkoły w miejskich przedszkolach przygotowywać się będzie 343 sześciolatków i 466 pięciolatków.
W szkołach ponadgimnazjalnych uczyć się będzie około 4200 uczniów, w tym w klasach pierwszych ok. 1200. Niestety nie wszystkie tomaszowskie placówki poradziły sobie z naborem. Z niektórych klas trzeba było zrezygnować. Najgorzej było w ZSP 3, gdzie nie udało się otworzyć klas w dwóch - wydawałoby się atrakcyjnych na rynku pracy - zawodach. Niż demograficzny i reforma oświaty, która w tym roku wkroczyła także do szkół ponadgimnazjalnych spowodowały, że wielu nauczycieli stanęło przed widmem braku pracy. Najwięcej z nich z etatami musiało pożegnać się w szkołach podległych starostwu. Tuż przed pierwszym dzwonkiem było ich kilkunastu, ale niektórzy wybronili się przed zwolnieniami, uciekając na roczne urlopy dla poratowania zdrowia. Innym ograniczono etaty. Część odeszła ?dobrowolnie? na emerytury. Lepiej sytuacja wyglądała w szkołach miejskich, choć nie obyło się też bez roszad. Ostatecznie tu żaden nauczyciel nie dostał wypowiedzenia. Niektórzy ten rok przeczekają na świetlicach szkolnych. Dobra wiadomość dla pedagogów jest taka, że od września będą więcej zarabiać, bo dostaną 3,8-procentową podwyżkę.
Dla wielu uczniów też nie będzie to łatwy rok. Największe zmiany czekają uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Wkracza tam reforma edukacji wraz z nową podstawą programową nauczania. Uczniowie będą kontynuowali rozpoczętą w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym, w tym obowiązkowych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki, języków obcych. W drugiej i trzeciej klasie będą natomiast wybierali przedmioty, których uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a których jako uzupełniające. Rewolucyjne zmiany czekają też szkolnictwo zawodowe.
W szkołach ma za to poprawić się bezpieczeństwo, a nauczyciele więcej czasu będą musieli poświęcić zadaniom wychowawczym, ponieważ MEN ogłosiło rok szkolny 2012/13 Rokiem Bezpiecznej Szkoły.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1155) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator