tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Od muzeum do muzeum

 

To była najskromniejsza tomaszowska Noc Muzeów od kilku lat. Zwiedzający dopisali, ale organizatorzy nie do końca sprostali ich oczekiwaniom. Może dlatego, że w ubiegłych latach dodatkowych atrakcji towarzyszących zwykłemu zwiedzaniu obiektów było o wiele więcej. Czyżby formuła imprezy bijącej rekordy popularności w całej Europie w naszym mieście już się wyczerpała? A może po prostu zabrakło ciekawszych pomysłów?
Goście skansenu chętnie oglądali umundurowanie i broń
prezentowane przez członków SRH "Tobie ojczyzno".


Zapożyczona do Polski z Europy Zachodniej w 2004 roku impreza pod nazwą Noc Muzeów zagościła na dobre w programach placówek związanych z kulturą, sztuką i nauką. Jej istotą jest bezpłatne udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii, sal koncertowych, w których za wstęp zwyczajowo trzeba zapłacić, czy instytucji na co dzień dla nich niedostępnych. W tym roku, tylko w naszym kraju, w akcji wzięło udział około 150 większych i mniejszych miejscowości. Wśród nich po raz kolejny znalazł się też Tomaszów. W nocy z 18 na 19 maja swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Skansen Rzeki Pilicy, Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie oraz Trasa Turystyczna Bunkier w Konewce. Chętnych od placówki do placówki woziły za darmo specjalne autobusy podstawione przez Miejski Zakład Komunikacyjny. Z przystanku sprzed muzeum odjeżdżały w dalszą drogę wypełnione po brzegi.

Noc
z Kopernikiem w muzeum
Pałac Ostrowskich udostępniony został zwiedzającym już w godzinach popołudniowych. Na dziedzińcu przybywających do muzeum witała Milicja Obywatelska, prezentując przy okazji swój zabytkowy radiowóz z czasów PRL-u. Tuż obok niego podziwiać można było transporter opancerzony "Rossi". Niestety tylko z zewnątrz, bo wejścia do pojazdu broniła zamknięta na cztery spusty kłódka, co - zwłaszcza dla dzieci - było niemiłą niespodzianką. Gablotkę z kilkoma eksponatami oraz sztandar prezentowali rekonstruktorzy z 4. Pułku Artylerii Ciężkiej. - Przyszedłem tu z synem, bo miały być jakieś dioramy historyczne, prezentacja mundurów i uzbrojenia, a tu dziedziniec jest niemal pusty. To nie to, co w latach poprzednich. Było wielu rekonstruktorów, można było przejechać się pojazdami militarnymi lub chociaż zajrzeć do ich wnętrza, a w tym roku bryndza - mówi pan Marek.
Wyjątkową atrakcją w muzeum była wystawa czasowa zatytułowana z "Torunia do gwiazd", przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, a poświęcona Mikołajowi Kopernikowi i jego odkryciu, a także miastu, z którym był związany. Największym zainteresowaniem cieszyły się średniowieczne stroje i zabytkowe monety, a także interaktywna plansza pokazująca, w jaki sposób Kopernik dokonał odkrycia, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie.
Na dzieci czekały dodatkowe niespodzianki. Chętni mogli ułożyć gigantyczne puzzle z podobizną mistrza Mikołaja, wybić średniowieczną monetę, spróbować kaligrafii gęsim piórem, zrobić kulę z kosmicznym pyłem czy poczuć się jak kosmonauta w kosmosie, usiłujący odwinąć w wielkich rękawicach cukierek.
Udostępniono wszystkie wystawy stałe oraz pomieszczenia muzeum. W wieży można było zobaczyć gabinet hrabiego Ostrowskiego, a także pokój dzienny i letni pokój widokowy. Dużym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się także dział przyrodniczy. Większość tomaszowian narzekała jednak na brak imprez towarzyszących, które w muzeum odbywały się od początku akcji, a zwłaszcza wieczornych plenerowych spektakli i koncertów. Może w przyszłym roku uda się powrócić do dobrej tradycji?

W skansenie i grotach
historycznie
Z historią pamiątek i zabytków związanych z rzeką Pilicą mogli zapoznać się ci, którzy w Noc Muzeów zdecydowali się odwiedzić Skansen Rzeki Pilicy. Po obiektach i wystawach oprowadzali ich pracujący w placówce przewodnicy. W skansenie można było obejrzeć wszystkie stałe eksponaty. Niestety nie było ani przejażdżek czołgiem T-34, ani choćby nocnych pokazów jego sprawności. Można za to było porozmawiać z posiadaczami zabytkowych motocykli skupionych w stowarzyszeniu "Weteran" i obejrzeć ich maszyny. Umundurowanie i uzbrojenie wzorowane na Pierwszej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego prezentowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Tobie ojczyzno".
W świetlicy czekała wystawa zatytułowana "Pilica z dawnych map i rycin". Do akcji po raz pierwszy włączyła się Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie. Po chodnikach wyrobiska oprowadzały zwiedzających przebrane za diablice przewodniczki, opowiadając historie i legendy związane z grotami, a w połowie trasy na zwiedzających czyhał zbój Madej z ogromną maczugą. W tę postać tradycyjnie wcielił się Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy, z którym turyści chętnie się fotografowali przed grotami. Dostępna była też wystawa fotografii, na których uwiecznione zostały małe i duże groty.
Wieczorną atrakcją była iluminacja grot. Ten wyjątkowy obrazek mogli zobaczyć jednak tylko ci, którzy wybrali się tam po godz. 22.00.
W grotach na zwiedzających czekał m.in. zbój Madej.

W muzeum największym zainteresowaniem
cieszyła się wystawa
pt. "Z Torunia do gwiazd",
której towarzyszyły interaktywne zabawy.
Chętni mogli np. spytać Mikołaja Kopernika,
jak dokonał swojego odkrycia.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator