tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Obrady zamiast lekcji

 
Rzeczyca


21 maja w dość niezwykłych warunkach i składzie obradował samorząd gminny. Sesja odbyła się w hali sportowej, gdyż uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie miejscowego gimnazjum. Obecny był również Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, starosta z członkami Zarządu Powiatu i przewodniczący Rady Powiatu.
Goście mówili uczniom o pracy samorządów na różnych szczeblach. Wójt Marek Kaźmierczyk omówił zasady funkcjonowania organów rządowych, zasady wybieralności i ważniejsze zapisy ustawy samorządowej. Mówił też o działaniach gospodarczych i inwestycyjnych gminy. Starosta Piotr Kagankiewicz wyjaśnił jak od roku 1989 budziła się samorządność, a władze państwa wprowadzały w życie pierwsze reformy gospodarcze. Przedstawił też możliwości szkolenia zawodowego w powiecie tomaszowskim. Marek Mazur, gratulując władzom gminy pomysłu zaproszenia młodzieży na sesję, zapewnił, że przedstawi go jako wzór godny naśladowania. Będzie namawiał samorządy do organizowania takich spotkań, by młodzież od najmłodszych lat poznawała funkcjonowanie lokalnej samorządności.
Uczniowie wykorzystali obecność ważnych osób i zadali wiele rzeczowych pytań. Interesowały ich terminy przekazania obiektów rekreacyjnych. Chcieli wiedzieć, kiedy poprawi się funkcjonowanie gminnego systemu kanalizacyjnego. Domagali się decyzji wpływających na utrzymanie czystości. Przedstawiciele władz szczegółowo odpowiadali, choć pewnie ich wyjaśnienia nie wszystkich zadowoliły. Młodzież na pożegnanie obdarowała gości i kierownictwo gminy kwiatami.

Decyzje
Po przerwie było już na roboczo. Radni uchwalili poprawki do planu rozwoju lokalnego gminy na lata 2008-2015 w zakresie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i rozwoju edukacji. Upoważnili wójta do reprezentowania gminy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie będzie bronić gminę przed zarzutami prokuratury, która złożyła zawiadomienie o naruszeniu prawa w sprawie opłat za świadczenia przedszkolne.
Rada uchyliła uchwałę z grudnia 2012 roku i marca br. w sprawie utrzymania czystości i porządku. Uchwalono nowy dokument w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zatwierdziła również przesunięcia w budżecie i długoletniej prognozie finansowej gminy.

Gminne inwestycje
Na początku maja zamontowano trybuny na boisku przy GOK, które kosztowały ponad 26 tys. zł. Gmina liczy na 80-proc. dofinansowanie zadania z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Trwają ostatnie prace przy budowie placu zabaw dla dzieci. 10 maja rozpoczęto w Bobrowcu przebudowę budynku gminnego na świetlicę. Zamontowano wiaty przystankowe dla dzieci w Brzezinach, Brzegu, Brzozowie, Kanicach i Sadykierzu. Trwa układanie kostki brukowej wokół budynku Urzędu Gminy. Zmodernizowano i utwardzono odcinki drogi Sadykierz - Marianka, w Glinie, w Zawadach i Bartoszówce. Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę II etapu drogi gminnej Lubocz - Brzeg - Grotowice - Brzeziny - Łęg. Prace na tym odcinku wyceniono na około 510 tys. zł. 17 maja władze gminy odebrały sprzęt przeciwpożarowy przeznaczony dla jednostek strażackich z ich terenu.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator