tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Nowy gospodarz spalskich lasów

 
Przemysław Grabowski zarządza od początku marca spalskimi lasami. Jako jeden z pięciu kandydatów wygrał konkurs i objął Nadleśnictwo Spała. Zbigniew Godlewski, były nadleśniczy, odszedł na zasłużony sumiennie emerycki odpoczynek.

...ma 47 lat i urodził się w Częstochowie. Ukończył znane technikum leśne w Brynku i poszedł do pracy w lesie. Jako leśnik zaczynał w nadleśnictwie Gidle i jest to jego jedyne dotychczas miejsce pracy. Prowadził tam nadzór nad działalnością poszczególnych leśnictw. W międzyczasie ukończył studia na wydziale leśnym SGGW w Warszawie.
Mówi, że w decyzji o starcie w spalskim konkursie pomogły mu lata leśnej praktyki. Wiedział doskonale, na co się porywa. Spała to coś zupełnie innego niż Gidle. Inny charakter leśnego gospodarstwa, rozbudowany Ośrodek Hodowli Zwierzyny i wiekowe tradycje łowieckie i intensywna gospodarka na tym polu, wiekowy drzewostan wymagający odmłodzenia. - To ogromna złożoność leśnych zagadnień, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Jest ich o wiele więcej niż w moim poprzednim miejscu pracy. W Spale to nie tylko drewno i drzewa. To jeszcze parki krajobrazowe, rezerwaty, zwierzęta pod ochroną - mówi nadleśniczy Grabowski. - Mam świadomość związanych z puszczą Pilicką tradycji Spały, z jej królewskimi, carskimi, prezydenckimi zaszłościami. Muszę się do nich przymierzyć gospodarując spalskimi lasami. Zapoznając się z nowym miejscem pracy zauważam jego wielorakość, złożoność. Jak już powiedziałem, las dla mnie to nie wyłącznie drzewa i drewno do pozyskania. To także wszystko, co w lesie żyje i czym żyje las. Jestem leśnikiem - myśliwym i Hubertus Spalski jest mi drogi, choć ogólnopolski rozmiar tej imprezy, z jej skomplikowaną organizacją, jawi mi się jako problem, któremu trzeba poświęcić wiele uwagi w przyszłości.
Nowy nadleśniczy spalski nie mieszka jeszcze w spalskich lasach. Dojeżdża tu spod Radomska, gdzie dotychczas mieszka. - Pracuje tam żona, syn chodzi do szkoły, drugi studiuje, ale nie leśnictwo - wyjaśnia nadleśniczy spalski Przemysław Grabowski. - Trzeba będzie to wszystko dopiero poukładać - dodaje, mając na myśli m.in. remont osady leśnej, w której mógłby zamieszkać z całą rodziną. Także ostateczne przejęcie nadleśnego gospodarstwa, poznanie jego całej „załogi”. - Zaskoczyła mnie bardzo mile - relacjonuje swoje pierwsze chwile w nowym miejscu - powszechna życzliwość i serdeczność okazywana na każdym kroku przez różnych ludzi, m.in. wójtów gmin, na terenie których usytuowane jest spalskie nadleśnictwo, szefów firm, dyrektorów zakładów i całkiem zwykłych ludzi, którzy pytają, czy mogliby mi w czymś pomóc w trakcie zasiedlin. Bardzo mi to pomaga w odnalezieniu się w nowym miejscu, środowisku, sytuacji zawodowej. Jestem za to wszystkim wdzięczny i mam nadzieję, że będzie nam się wszystkim dobrze współpracowało.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator