tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

DIETA dr. J. Kwaśniewskiego, żywienie optymalne, ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Nowa siedziba władz gminy

 
TomaszówBudynek starej hali fabrycznej.Administracja wiejskiej gminy Tomaszów od wielu lat zajmuje pomieszczenia w budynku przy ulicy Mościckiego 4. To stara kamienica wybudowana na początku lat dwudziestych XX wieku przez Borucha vel Bolesława Szepsa (1884-1940). Był fabrykantem i kupcem, współwłaścicielem Starzyckiej Manufaktury Dywanów. Był również filantropem, działaczem społecznym i przez kilkanaście lat prezesem tomaszow-skiej gminy żydowskiej.
Wysłużony budynek, wielokrotnie remontowany, jest nie tylko zbyt ciasny, ale nie odpowiada również współczesnym standardom. Nie mieści wszystkich służb gminnych. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Zakład Komunalny pracują w pomieszczeniach przy Mościckiego 31/33, a Zespół Administracyjny Szkół na ulicy św. Antoniego 1.
W zeszłym roku Rada Gminy stwierdziła, że konieczna jest budowa nowej siedziby lub zakup budynku w Tomaszowie, w którym mogłaby funkcjonować cała administracja Urzędu Gminy. Ostatecznie postanowiono wybudować siedzibę, która ma powstać na działce w podwórzu, w miejscu dawnego budynku fabrycznego, którego aktualny stan techniczny stanowi zagrożenie dla pracowników UG i petentów. Wójt Franciszek Szmigiel zlecił ekspertom wykonanie badań i przedstawienie dokładnej analizy technicznej budynku po byłej fabryce.
- Na podstawie dokumentacji, przygotowanej przez firmę Kubi, ustalono, że zużycie murów i elementów nośnych budynku fabrycznego i oficyny, stojących na dziedzińcu UG, przekracza 86% - wyjaśnia Sławomir Bernacki, zastępca wójta. - To właściwie niebezpieczna ruina. Potencjalne nakłady na odrestaurowanie hali fabrycznej mogą nawet dwukrotnie przekroczyć wartość budynku stawianego od podstaw. Zdaniem specjalistów obydwie nieruchomości, których wiek przekracza sto lat, nie kwalifikują się do remontu, lecz tylko do wyburzenia.
16 maja wójt gminy Tomaszów wystąpił do starosty o pozwolenie na wykonanie prac rozbiórkowych. Demontaż byłej hali fabrycznej z wywiezieniem gruzu nie powinien kosztować więcej niż 100 tys. zł.
- O dalszych losach budynku zadecyduje wydział architektury i budownictwa w starostwie, który uzgodni decyzje z konserwatorem zabytków - dodaje zastępca wójta. - Hala znajduje się w strefie zabytkowej, lecz z naszej wiedzy wynika, że nie była ujęta ma liście zabytkowych budowli Tomaszowa.
Decyzję o kształcie i miejscu budowy nowej siedziby na odzyskanym placu, władze gminy podejmą na przełomie czerwca i lipca br. Po otrzymaniu decyzji ze starostwa gmina ogłosi przetarg na wyłonienie projektanta, który otrzyma zadanie wykonania dokumentacji budowlanej do końca trzeciego kwartału br. Jeśli nie wystąpią inne przeszkody, już w czwartym kwartale br. może zostać wskazany wykonawca, z terminem zakończenia budowy do końca 2014 roku.
Wójt z Radą Gminy zamierzają postawić nową siedzibę wzdłuż ściany budynku "Włókniarza", sąsiadującego z UG. Dokonano też wstępnej kalkulacji kosztów określonych na ponad milion złotych i taka kwota została już zabezpieczona w budżecie. Franciszek Szmigiel rozpoczął starania o częściowe dofinansowanie inwestycji z funduszy zewnętrznych.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator