tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Nocą do szpitala

 
Od 1 lipca

W łódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia zakończyło się postępowanie konkursowe na realizację świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na najbliższe trzy lata. Z nadchodzącym miesiącem NPL wraca do tomaszowskiego szpitala. Już nie będzie odsyłania pacjentów do prywatnej poradni.
Od dwóch lat tomaszowianie źle mówią o izbie przyjęć, która jest bramą do szpitala, a jednocześnie jego wizytówką. Czasami są tam wręcz tłumy oczekujących na konsultację, diagnostykę czy przyjęcie, a zdarza się, że pacjenci odchodzą z kwitkiem. Zamiast pomocy otrzymują radę, by udali się do poradni z nocną pomocą lekarską. Dla wielu jest zupełnie niezrozumiałe, jak lekarz może nie przyjąć cierpiącego człowieka. Jednak nie wszystko jest takie proste. System leczniczy w Polsce jest chory i odbija się to na ludziach chorych.
Co robić, gdy potwornie boli głowa lub brzuch, ma się wysoką gorączkę czy skręconą nogę, a jest wieczór lub niedziela? Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Tomaszowa i okolic z tymi problemami szli do szpitala. Od 2011 r. czekała ich przykrość. Pomocy musieli szukać gdzie indziej, bo nocna i świąteczna opieka zdrowotna została oderwana od szpitala. Tomaszowskie Centrum Zdrowia przegrało konkurs na usługi w zakresie Nocnej Pomocy Lekarskiej. Kilka osób straciło pracę, a chorzy miejsce, gdzie zawsze mogli być zbadani.
Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia otrzymał NZOZ Almed przy al. Piłsudskiego 32. Przychodnia w zakresie NPL przyjmuje codziennie od 18.00 do 8.00, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Kto musiał tam trafić, ten wie, jakie z reguły są tłumy.
W postępowaniu tomaszowian nie było jednak rewolucji. Nadal większość cierpiących kierowała kroki do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a tam często dochodziło do awantur. Zadaniem oddziału jest udzielanie pomocy doraźnej chorym zgłaszającym się ze skierowaniem do szpitala, stabilizacja funkcji życiowych, a także wstępna diagnostyka i leczenie nagłych zachorowań oraz urazów u dorosłych i dzieci, pomoc ofiarom wypadków masowych i katastrof.
- SOR jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej - wyjaśniała nam niedawno prezes TCZ Elżbieta Błaszczyk. - Tymczasem wielu pacjentów przychodzi do szpitala, by zrobić sobie niektóre badania specjalistyczne, które powinien zlecać lekarz rodzinny. To przerzucanie kosztów na szpital, który teraz jest spółką prawa handlowego i zarząd powinien dbać o zysk. Gdy mieliśmy Nocną Pomoc Lekarską, sprawy jakoś się bilansowały. Jednak teraz nie możemy robić wszystkiego. SOR ma dużo nadwykonań. NFZ płaci tylko za procedury ratujące życie i zdrowie. Wykonywania innych usług musimy unikać.
Oderwanie Nocnej Pomocy Lekarskiej od szpitala z pewnością nie było racjonalne. Może dziwić, że nie dostrzegli tego decydenci z NFZ. W TCZ jest taki sprzęt do diagnostyki, jakiego nie znajdzie się w innych zakładach opieki zdrowotnej. W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarze z NPL i tak muszą skierować pacjenta do szpitala. Czyli tylko wydłużono czas oczekiwania na pomoc, co w pewnych przypadkach może nieść zagrożenie dla życia i zdrowia.
Teraz to się zmieni. W kwietniu łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkursy na realizację świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w okresie od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. Rozstrzygnięcie ogłoszono we wtorek (11 czerwca). Konkurs wygrało TCZ i za niespełna trzy tygodnie NPL wróci do szpitala.
- NPL będzie się mieściła w podziemiach budynku głównego obok poradni specjalistycznych (po lewej stronie od wejścia) - mówi prezes Błaszczyk. - Przygotowaliśmy dwa gabinety lekarskie internistyczne i gabinet zabiegowy oraz poradnię pediatryczną z odrębną poczekalnią dla dzieci chorych. Zwycięstwo w konkursie jest dla nas bardzo dobrą wiadomością. Każde rozszerzenie zakresu usług w jednym miejscu jest korzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla placówki. Chorzy mogą liczyć na szybką diagnozę, a dla nas niebagatelne znacznie ma kontrakt na poziomie miliona złotych rocznie.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator