tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Szczeniaki American Bully ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Niżej w rankingu

 
Jak co roku w styczniu wydawnictwo edukacyjne „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” ogłosiły wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsza i do tej pory jedyna klasyfikowana w rankingu tomaszowska szkoła średnia - II Liceum Ogólnokształcące - zajęła 171 miejsce, odnotowując spadek o kilkadziesiąt oczek w stosunku do roku ubiegłego.

Jak do tej pory najszczęśliwsza dla II LO była dziesiąta (jubileuszowa) edycja rankingu szkół ponadgimnazjalnych ogłaszanego przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”. Placówka zajęła wtedy wysokie trzecie miejsce w województwie łódzkim i 43 w kraju. W ubiegłorocznej edycji było już gorzej. W województwie szkoła obsunęła się co prawda tylko o trzy oczka (na miejsce szóste), ale w skali kraju spadła na 117. W tym roku II LO znów odnotowało spadek o kilkadziesiąt miejsc. Na 428 klasyfikowanych szkół zajęło 171 miejsce w kraju i dwunaste w woj. łódzkim (na 34 szkoły z naszego regionu umieszczone w rankingu). To najgorszy wynik od 2006 roku. - Nie robimy z tego tragedii, ale jest to dla nas bodziec do zastanowienia się nad przyszłością - mówi Tomasz Węgrzynowski, dyrektor II LO. - Chociaż nie jest to tylko od nas zależne, mamy nadzieję, że w przyszłym roku poprawimy ten wynik. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że do pierwszej dziesiątki na pewno nie wskoczymy, ale będziemy się starali nie spaść poniżej setki.
Zdaniem dyrektora Węgrzynowskiego na tegoroczny wynik miało wpływ wiele czynników. Przede wszystkim to, że do szkoły przychodzi coraz mniej uzdolnionej młodzieży lub taka, która ma duże braki w wiadomościach wyniesionych z gimnazjum. Dlatego dobrym rozwiązaniem, wg dyrektora II LO, jest tworzenie zespołów szkół złożonych z gimnazjum i liceum, tak by nauczyciele szkół średnich mieli większy wpływ na kształcenie przyszłych licealistów. Tak właśnie działa Gimnazjum i Liceum Akademickie ZS UMK z Torunia, które w rankingu zajęło drugie miejsce. U nas jednak takie rozwiązanie, jak na razie, nie jest możliwe, z tego względu, że gimnazja prowadzone są przez gminę, a licea przez powiat. Powstałym zespołem szkół nie mogłyby zarządzać dwa różne podmioty. Tomasz Węgrzynowski uważa też, że coraz trudniej jest zmotywować uczniów do brania udziału w olimpiadach przedmiotowych, które jak wiadomo wymagają dodatkowego wysiłku i od ucznia, i od nauczyciela. A to właśnie m.in. sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych windują szkoły tak wysoko w rankingach. Dodatkowo premiowane są placówki, które mają olimpijczyków w wielu olimpiadach.
Uczniowie zwycięskiego XIII LO ze Szczecina w roku szkolnym 2008/09 brali udział w 22 olimpiadach przedmiotowych, w których mieli 24 laureatów i 38 finalistów. „Żeromszczacy” wystartowali w trzech, w których uzyskali jeden tytuł laureata i dwa tytuły finalistów. - Ten ranking ma to do siebie, że kapituła przygotowuje wykaz olimpiad, wg którego dokonuje później oceny. Nasi uczniowie startują w wielu innych olimpiadach, których na tym wykazie nie ma, np. w Olimpiadzie Wiedzy o Przedsiębiorczości, gdzie uzyskują doskonałe wyniki - twierdzi Tomasz Węgrzynowski. - Poza tym trudno nam konkurować ze szkołami, które ściśle współpracują z ośrodkami akademickimi i często są przez nie dofinansowywane, co stwarza im większe możliwości. Nie ma też co ukrywać, że trudności w zindywidualizowanej pracy z uczniem sprawiają też przepełnione liczebnie klasy.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator