tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Niegramatyczne odpady

 


Od kilku miesięcy media informują o zmianach wynikających z nowej ustawy ?śmieciowej?, która zacznie obowiązywać od 1 lipca br., a do której samorządy już się przygotowują. Tydzień temu TIT pisał o konieczności wypowiadania umów zawartych z firmą wywozową, po to, by od połowy roku nie płacić podwójnie: firmie i gminie (miastu).
Wspominaliśmy też o tym, że Tomaszów dość niemrawo zabiera się do kampanii informacyjnej dotyczącej nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Tymczasem to bardzo istotny element przygotowania i edukacji mieszkańców miasta. Zmienia się filozofia traktowania odpadów. Nie wypada już nawet mówić o śmieciach, bo śmieci się po prostu wyrzuca, a odpadami można i trzeba gospodarować, można je segregować, poddawać recyklingowi i traktować jak surowiec.
Konkretne działania związane z nowym systemem odbioru odpadów powinny być poprzedzone informacją. Nie wiemy, ile pieniędzy miasto zamierza przeznaczyć na kampanię informacyjną dotyczącą nowego systemu gospodarowania odpadami. Wiemy na razie, że te, które już na ten cel wydano... wyrzucono na śmietnik. Na internetowej stronie miejskiej jest już podstrona ?Gospodarka odpadami po nowemu?. Ta sama treść pojawiła się też na ?harmonijkowej? ulotce papierowej, zachęcając do segregacji odpadów, wyjaśniając reguły segregacji, podając adresy aptek przyjmujących przeterminowane leki itp. Jak wynika z danych zawartych w ulotce, wyprodukowało ją miasto ze środków własnych przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Tekst zamieszczony na ulotce nie jest długi, ale robi wrażenie.
Podmiotem odpowiedzialnym za zorganizowanie systemu gospodarowania tymi odpadami odpowiedzialna będzie Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki.
W innym miejscu czytamy: Baterie możemy wrzucać do ogólnie dostępnych pojemnikach, które znajdują się w sklepach zajmujących się sprzedażą urządzeń elektronicznych i elektrycznych, w placówkach oświatowych oraz budynkach użyteczności publicznej.
Żeby treść uznać za informację, musi być czytelna i zrozumiała. Ale przede wszystkim powinna być napisana poprawnie. W dawnych czasach, jakieś 30 lat temu, gwarancją ułożenia poprawnego gramatycznie i stylistycznie zdania było zdanie matury. Obecnie matura nie jest gwarancją niczego. Zaś to, że ktoś jest urzędnikiem samorządowym, nie gwarantuje, że ma wiedzę i umiejętności stosowne do zakresu wypisanych obowiązków. Jest to jedynie gwarancja, że osoba ta jest członkiem rodziny (lub bliskim znajomym) prezydenta, prezesa, przewodniczącego lub jakiejś szarej, miejskiej eminencji. Jak nowy system odbioru odpadów będzie tak zorganizowany jak dopracowane zostało rozpowszechnianie informacji na jego temat, to za pół roku Tomaszów utonie w śmieciach, a za rok będziemy płacić już nie 9 a 29 zł za odbiór (niesegregowanych) odpadów.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
W dziale Opinie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator