tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Niegdysiejsze zimy

 

Narzekamy na tegoroczną zimę, bo mrozy do -30 stopni Celsjusza, bo śniegi, jakich dawno w takiej obfitości nie widzieliśmy. Odwykliśmy od prawdziwych zim. A przecież w naszej strefie klimatycznej takich zim jak obecna należy się spodziewać. Kilka poprzednich nas rozpieściło, ale w pamięci starszego pokolenia zostały niegdysiejsze zimy z siarczystymi mrozami i obfitymi opadami śniegu.
Przeszły do legendy, kręcono o nich filmy („Bal na dworcu w Koluszkach”). W pamięci została m.in. zima, która zaatakowała ostro w noc sylwestrową w 1978 roku. Tę zimę odnotowano w „Kronice XX wieku”. Pod nagłówkiem „Fala zimna nad Europą” czytamy: Niespodziewana fala zimna zaatakowała od północy Europę w noc sylwestrową powodując wiele wypadków. Jednoczesny atak mrozu (np. -26 stopni Celsjusza w Suwałkach) i śniegu sparaliżował komunikację w Polsce. W zaspach utknęło tysiące pojazdów, pękały szyny kolejowe. W wielu miastach wyłączono centralne ogrzewanie. Nerwowo reagował rząd zwalniając większość zatrudnionych z przyjścia do pracy. Rekordowy mróz notowano w Moskwie -45 oC, ale w Atenach było niemal upalnie - tyle cytat z kroniki. A jak ta zima wyglądała w Tomaszowie?
Pani pracująca wtedy w Zakładach Drobiarskich pamięta, że do zakładu nie dotarło wiele pracownic linii produkcyjnych dowożonych z okolicznych wsi. O pomoc poproszono „Wistom” (czytaj KM PZPR wydał dyspozycje). Do obróbki kurczaków skierowano z Wilanowa sporą grupę pań. Oj, nie podobała im się ta robota. Mówiły, że wolałyby iść do wytwórni dwusiarczku węgla, najgorszego oddziału w Wistomie. Ale kurczaki były wtedy produktem strategicznym, produkcja nie mogła stanąć.
Sięgnąłem do roczników jedynej wtedy regionalnej gazety - „Panoramy Robotniczej”. Wertowałem gazetę i nic na temat ataku zimy nie znalazłem. No, może tylko dobre ogólne rady jak się ubierać i co robić w razie odmrożeń, ale bez odniesienia do aktualnej sytuacji. Dziennikarze nie zauważyli zimy i perturbacji z nią związanych? Dotarłem do jednego z byłych redaktorów „Panoramy Robotniczej” i zadałem mu powyższe pytanie. Zauważyli, zauważyli, ale był „szlaban” na pisanie o negatywnych skutkach mrozu i opadów śniegu. A w Tomaszowie były, pękały rury, ulice były nieprzejezdne, autobusy MZK zamarzały. A w gazecie nic, żadnego defetyzmu. Pierwsza cenzura była w KM PZPR, druga już prawdziwa (Urząd Kontroli Prasy i Wydawnictw) w Łodzi, ale ta nasza była bardziej święta niż sam papież. To ta jedna zima ze stycznia 1979 r., ale i wcześniej były tęgie mrozy i śniegi. Pamiętam, że z powodu mrozów zawieszano zajęcia w szkołach. Później też zdarzały się ostre zimy, jak choćby ta z przełomu 1981/82 po wprowadzeniu stanu wojennego i równie ostra na początku 1987 r. Ale bądźmy dobrej myśli, obecna zima kiedyś się skończy, śniegi stopnieją, nie powodując powodzi i przyjdzie upalne lato, na które nie będziemy narzekać, że za gorące, że susza i przyjmiemy je takim jakie będzie.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (1021) z dnia 18 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator