tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Niech żyje nam rezerwa...

 W skansenie otworzono nową wystawę, na której można
zobaczyć pamiątki związane z odchodzeniem żołnierzy do rezerwy.


?to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Skansenie Rzeki Pilicy. Zobaczyć na niej można unikatowe pamiątki związane z zakończeniem służby wojskowej i odchodzeniem do rezerwy. - Przedmioty te należały niegdyś do żołnierzy armii polskiej, niemieckiej, rosyjskiej, a nawet belgijskiej. Wszędzie silna była bowiem tradycja upamiętniania służby wojskowej, tak ważnej dla tysięcy młodych mężczyzn w Europie - mówi Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy. - Teraz, gdy w Polsce i innych krajach zasadnicza służba wojskowa przeszła już do historii, wystawa ta ma szansę stać się dla wielu mężczyzn sentymentalną podróżą w czasie do lat młodzieńczych, kiedy to dojrzewali, kształtowali swoją tężyznę fizyczną i hart ducha, przeżywali ekscytujące przygody, a także zawierali przyjaźnie na całe życie.
Wśród 250 eksponatów wystawionych w skansenowej świetlicy są przedmioty z XIX i XX wieku należące do rezerwistów, w tym pamiątkowe zdjęcia, oleodruki i dyplomy, ale też laski (wykonane m.in. z łusek), kufle, znaczki, elementy ubioru (koszulki, berety, krawaty) oraz okazała fajka. Ciekawe są również zdobione okolicznościowymi napisami i rysunkami filiżanki, talerze oraz żelazne czołgi i popielniczki z samolocikami. W gablotach obejrzeć można zaproszenia na przysięgę czy też publikacje rodem z PRL-u, takie jak ?Poradnik rezerwisty? z lat 50. ub. wieku oraz ?Informator dla żołnierzy rezerwy? z 1973 roku. Najstarszy eksponat - ozdobny cybuch do fajki rezerwisty armii pruskiej - pochodzi z 1858 roku.
Na wystawie nie zabrakło także charakterystycznych dla rezerwistów kolorowych chust, które nosili na ramionach, wracając z wojska do domu. Są również akcenty tomaszowskie, czyli pamiątki rezerwistów odchodzących do cywila z tutejszych jednostek wojskowych. Dodatkowy klimat ekspozycji tworzą odtwarzane z płyt piosenki śpiewane niegdyś przez rezerwistów.
- Nasza wystawa, pokazując obyczajowość z pewnego okresu żołnierskiego życia, przywołuje wspomnienia u tych, którzy tego doświadczyli, ale także spełnia funkcje poznawcze. Pokazuje bowiem młodym ludziom to, czego sami już nie przeżyją ? zasadniczą służbę wojskową i huczne wyjście do cywila. Stanowi również niezwykły przegląd trendów w wytwarzaniu pamiątek rezerwistów w różnych armiach na przestrzeni 150 lat - podsumowuje A. Kobalczyk.
Ekspozycję przygotowano ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy, oglądać będzie ją można do końca października w godzinach pracy placówki.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1151) z dnia 10 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator