tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Nie płać hakerom

 
Groźny wirus infekujący komputery dotarł także do Tomaszowa. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wielu nieświadomych tego mieszkańców miasta, chcąc sprawdzić rozkład jazdy autobusów, ściągnęło go na swoje pecety ze strony internetowej Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Choć dyrekcja MZK twierdzi, że problem został usunięty przez informatyków przed Nowym Rokiem, wirus nadal blokuje komputery tych, którzy otworzą rozkład jazdy emzetek. Komunikat pojawiający się na ekranie informuje, że komputer zostanie odblokowany po wpłaceniu... 400 zł.Tak wygląda strona komputera zainfekowana wirusem Weelsof.


"Ransomware" (z ang.: ransom - okup, software - oprogramowanie) to szkodliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu blokuje komputer, a użytkownikowi wyświetla komunikat o konieczności zapłacenia okupu. Najczęściej towarzyszą temu zabiegi socjotechniczne, takie jak podszywanie się pod policję, FBI czy organizacje zajmujące się zbiorową ochroną praw autorskich. Komunikaty często zawierają też pouczenia o tym, że blokada nastąpiła z powodu posiadania lub przeglądania przez użytkownika materiałów nielegalnych lub niedozwolonych (np. stron pornograficznych z udziałem nieletnich). Przestępcy stosujący ?ransomware? rozpoznają po numerze IP kraj, w którym znajduje się użytkownik i stosowny komunikat wyświetlają w jego ojczystym języku. Dostosowane są też materiały graficzne takie jak np. logo lokalnej policji. Do zakażania przestępcy najczęściej wykorzystują zainfekowane strony internetowe oraz pocztę elektroniczną.
Na takiej metodzie oparty jest wirus Weelsof, który od połowy ubiegłego roku infekuje komputery w całej Polsce. Ostatnio zetknęło się z nim także wielu tomaszowian. Zainfekował m.in. stronę internetową MZK. - Rzeczywiście w ostatnim czasie przychodziło do nas sporo klientów z prośbą o odblokowanie im komputera, który został zablokowany, kiedy próbowali sprawdzać rozkład jazdy miejskich autobusów - mówi Wiktor Jarecki z firmy Audax. - Pierwsza odmiana wirusa była prosta do usunięcia, ale teraz mamy już do czynienia z mutacjami. Trzeba więc na to poświęcić nieco więcej czasu. Nie zawsze udaje się to laikom.
Dyrekcja MZK przyznaje, że informacje o tym, że strona internetowa zakładu może stanowić zagrożenie dla innych komputerów, docierały od mieszkańców miasta, ale przed świętami Bożego Narodzenia. - Zgłosiliśmy to do Urzędu Miasta, na serwerze którego mamy udostępnioną podstronę i zapewniono nas, że problem został usunięty - twierdzi Andrzej Przybysz, zastępca dyrektora MZK. Niestety w środę, 2 stycznia wirus był nadal aktywny, co zgłosiła nam jedna z czytelniczek TIT.
Większość internautów nie daje się nabrać na żądania hakerów zapłacenia haraczu za odblokowanie komputera, ale niektórzy, przynajmniej w pierwszej chwili, mogą mieć wrażenie, że to prawdziwy komunikat wygenerowany przez policję walczącą z cyberprzestępczością. Na stronie pojawia się bowiem logo policji, wyliczane są liczne paragrafy mówiące o konsekwencjach niezapłacenia żądanej kwoty itp. - Jest to zwykłe oszustwo. Pod żadnym pozorem nie należy wpłacać pieniędzy na podawane konta. Policja nie stosuje takich metod jak szantaż - mówi komisarz Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, oficer prasowy z tomaszowskiej komendy policji. - Jeśli ktoś padł ofiarą takiego przestępstwa, to powinien ten fakt zgłosić w najbliższej komendzie. Wirusa można też spróbować usunąć samodzielnie. Szczegółowe informacje dotyczące usunięcia złośliwego oprogramowania zostały szczegółowo opisane na stronie CERT, czyli zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, jako artykuł 5483.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (1172) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator