tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Nie było tak strasznie

 
Z próbną maturą z matematyki, która w tym roku (po 25 latach nieobecności) dołączy do listy przedmiotów obowiązkowych na egzaminie dojrzałości, zmierzyli się we wtorek, 3 listopada wszyscy tegoroczni tomaszowscy maturzyści. W ubiegłym tygodniu niektórzy z nich weryfikowali stan swojej wiedzy podczas e-matury przygotowanej przez Politechnikę Łódzką.Maturzyści z trzeciej klasy b-ch w I LO zadowoleni są z próbnej matury z matematyki.


Tak wtorkowy próbny egzamin z matematyki ocenia większość tomaszowskich maturzystów. - Zadania zamknięte były raczej proste, gorzej było z zadaniami otwartymi. Nad nimi musiałem dłużej pomyśleć - mówi Michał Witek, uczeń trzeciej klasy b-ch w I LO. Jego opinię potwierdzają koledzy z klasy. Cieszą się też, że taki egzamin został zorganizowany. - Dzięki próbnej maturze przekonaliśmy się, że nie taki diabeł straszny. Teraz wiemy, czego możemy się spodziewać w maju, a mamy też sporo czasu, by nadrobić braki, chodząc na dodatkowe zajęcia z matematyki organizowane np. w naszej szkole - twierdzi Aneta Betka, również uczennica I LO.
Próbna matura przebiegała jak matura właściwa. Dyrektorzy szkół otrzymali dostarczone przez kurierów arkusze egzaminacyjne, zapakowane w tzw. bezpieczne koperty. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 170 minut. Wszystkie prace zostały odpowiednio zakodowane. Dla maturzystów o specjalnych potrzebach (niewidzących, niedowidzących) przygotowano dostosowane dla nich arkusze. Każdy zdający otrzymał również specjalnie opracowane tablice matematyczne, które wielu ułatwiły rozwiązanie niektórych zadań.
Napisany na próbę egzamin z matematyki to sprawdzian nie tylko dla samych uczniów, ale i dla całego systemu egzaminacyjnego oraz nauczycieli egzaminatorów. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, do sprawdzania prac maturalnych z matematyki przeszkolono ok. 4 tys. egzaminatorów. Przez trzy kolejne weekendy będą oni sprawdzać prace z egzaminu próbnego. Wyniki mają być ogłoszone w grudniu.
Tegoroczni maturzyści wiosną przyszłego roku przystąpią obowiązkowo do egzaminów z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Wszyscy będą też zdawać pisemnie egzamin z matematyki. Egzaminy obowiązkowe zdawane będą na poziomie podstawowym, chętni będą je mogli zdawać również na poziomie rozszerzonym. Kontrowersje budzi jednak harmonogram przebiegu sesji egzaminacyjnej ułożony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wg niego egzaminy z danego przedmiotu na obu poziomach będą bowiem zdawane tego samego dnia.
Oznacza to, że osoby, które zdecydowały się na poziom rozszerzony, egzamin napiszą dwa razy - najpierw rano na poziomie podstawowym, a następnie, kiedy ich koledzy pójdą już do domu, o godz. 14.00 przystąpią do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Sesja maturalna dla tegorocznych maturzystów rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1007) z dnia 5 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator