tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

DIETA dr. J. Kwaśniewskiego, żywienie optymalne, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Naukowy zawrót głowy

 
Warsztaty chemiczne, informatyczne i językowe, prezentacje ciekawych zjawisk fizycznych, filmoznawstwo, wykłady z matematyki, biologii i geografii - to wszystko czekało na uczniów i gości, którzy wzięli udział w III Festiwalu Nauki zorganizowanym w piątek, 1 marca w I Liceum Ogólnokształcącym.Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się
m.in. pokazy eksperymentów fizycznych. Na zdjęciu dr hab. Stanisław
Bednarek z UŁ pokazuje doświadczenia, które można
przeprowadzić z użyciem zwykłych, plastikowych butelek.


- Tegoroczny festiwal nauki jest kontynuacją pomysłu, kiedy realizowaliśmy w naszej szkole projekt unijny pod nazwą "Poszerzamy horyzonty". Poza wieloma innymi działaniami skierowanymi do uczniów zawierał on również organizację konferencji naukowych - mówi Ewa Męcina, dyrektorka I LO. - Stwierdziliśmy wtedy, że jedną z nich można by było poświęcić na prezentację poszczególnych dyscyplin naukowych. I tak zrodził się Festiwal Nauki. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem uczniów, więc postanowiliśmy go kontynuować. W tym roku to już jego trzecia edycja. Dzięki festiwalowi chcemy jeszcze bardziej zachęcić młodzież do poszerzania swojej wiedzy, bo we współczesnym świecie jest ona bardzo pożądanym towarem, oraz ułatwić jej podjęcie decyzji, jaki wybrać kierunek studiów.
Dwa pierwsze festiwale poświecone były przede wszystkim naukom ścisłym. Tym razem było też coś dla humanistów. Główny blok wykładów i pokazów przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, który odbył się 1 marca, poprzedził wykład z geografii pt. "Bałkański kocioł, Żydzi i Palestyńczycy", którego uczniowie wysłuchali dwa dni wcześniej. Poprowadził go dr hab. Marek Barwiński z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Piątkowe spotkanie z nauką zainaugurował wykład z fizyki, który miał pokazać, że ta dyscyplina nauki niejedno ma imię. Ciekawe zjawiska fizyczne uczniowie mogli obserwować dzięki doświadczeniom przeprowadzonym przez dra hab. Stanisława Bednarka z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, który przy okazji udowodnił, że do eksperymentowania wystarczą przedmioty codziennego użytku, takie jak np. plastikowe butelki, w których można obserwować m.in. zasadę powstawania tornad czy fontanny Herona.
Na wykładzie i pokazach z chemii uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: czy bać się chemii, a także poznawali reaktywne formy tlenu i zastosowanie Au i Pt w medycynie. Na wykładzie z biologii dowiedzieli się, czym jest rak oraz tego, że życie człowieka to rosyjska ruletka. O "nieznośnej lekkości matematyki" opowiadał im doc. dr inż. Jakub Szczepaniak z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ, a dr Artur Hłobaż z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ na warsztatach z informatyki uczył ich komponowania dzwonków na telefon z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania. Humaniści mogli wziąć udział w wykładach z języka angielskiego i niemieckiego oraz z filmoznawstwa. Oprócz "dąbrowszczaków" w Festiwalu Nauki uczestniczyli przedstawiciele pozostałych tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjaliści, którzy m.in. dzięki takim projektom promującym szkołę coraz chętniej wybierają I LO jako miejsce do dalszej nauki.
Część naukową festiwalu urozmaiciły występy szkolnego chóru pod dyrekcją Kariny Góry.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator