tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Nauka wyszła z lasu

 

Młodzież szkolna, leśnik, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego w leśnej scenerii. W lesie, w rejonie Wiaderna, umówili się na spotkanie z uczniami i wychowawcami klas drugiej i piątej Szkoły Podstawowej nr 12, myśliwi z koła PZŁ Błękitne Źródła i leśnik z leśnictwa Swolszewice. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bo obok szkoły w Wiadernie rozpoczyna się około dwukilometrowa ścieżka edukacyjna urządzona przez leśników z Nadleśnictwa Smardzewice. Ścieżka biegnie przez kompleks leśny, bardzo reprezentatywny dla lasów naszego regionu. Różnorodność drzewostanu i podszycia pozwala poznać życie lasu, o którym przystępnie opowiadali myśliwi i leśnik. Naukowy spacer przez wiosenną zieleń lasu wyznaczało dziewięć przystanków z planszami poglądowymi, obok których leśnicy urządzili miejsca odpoczynku z siedziskami i stolikami z prostych, drewnianych klocy. I w miejscach obok tablic edukacyjnych, i w drodze leśnymi duktami leśnik Zbigniew Wojtaszczyk oraz myśliwi Reinhold Gach, prezes koła PZŁ, Piotr Ziajka i Witold Gach opowiadali młodym słuchaczom o życiu lasu, gospodarce łowieckiej i drzewnej, o ochronie przyrody, o czynnikach zagrażających ekosystemom leśnym. Las po ciężkiej dla zwierzyny i drzewostanu zimie budzi się do życia. Już widać przyrosty na gałązkach drzew iglastych, bujne listowie na bukach, dębach i grabach. Pną się do góry rośliny dolnych partii lasu, jest mnóstwo kwiecia i pierwsze grzyby.
Ponaddwugodzinny spacer przez leśne ostępy to coś więcej niż najlepiej prowadzona lekcja w szkolnej pracowni. Opowieści o lesie ludzi lasu uzupełniały nauczycielki Wanda Popławska, ucząca piątoklasistów przyrody i geografii oraz Małgorzata Bocheńska, nauczycielka nauczania początkowego, opiekunka drugoklasistów. Ta wycieczka do lasu była realizacją programu pod nazwą „Ożywić pola”, wpisanego w Rok Zająca. Tu trzeba dodać, że od około 10 lat myśliwi wyłączyli z polowań zające (i kuropatwy), który to gatunek jest poważnie zagrożony.
Leśną edukację zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek w specjalnie do tego urządzonym miejscu. Można powiedzieć, że w tym wypadku nauka nie poszła w las, a wręcz przeciwnie z lasu wyszła. I na tym można by tę relację zakończyć, ale... No właśnie, za to ale jest mi jako osobie dorosłej wstyd. Jak już wspomniałem przyrodnicza wycieczka wiodła przez dziewięć punktów edukacyjnych z miejscami do odpoczynku. Prawie każde z tych miejsc, przed naszą wycieczką odwiedzali inni ludzie. Choć zastanowić się można, czy ci osobnicy na miano ludzi zasługują, bo zostawili po sobie niechlubne świadectwa w postaci butelek, puszek i innych śmieci. Wstyd, że dzieciaki naładowane pozytywnymi wiadomościami musiały na to patrzeć. A byłoby tak pięknie.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator