tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Nauka w nowoczesnej szkole

 Do przecięcia wstęgi zostali zaproszeni (od prawej): starosta Piotr Kagankiewicz, prezydent Rafał Zagozdon, wojewoda Jolanta Chełmińska, przedstawiciel uczniów Adrian Stanowski, szefowie Kaza-Budu Jacek i Krzysztof Musikowie oraz dyrektor szkoły Ryszard Rupniewski.Uczniowie popularnego mechanika uczą się już w nowym i w dodatku bardzo ładnym budynku szkolnym. Jego budowa trwała dwa lata. Głównym wykonawcą była tomaszowska firma Kaza-Bud. W poniedziałek (3 września) w pachnących nowością salach zainaugurowany został rok szkolny 2012/13.
Inauguracja roku szkolnego połączona z oddaniem do użytku nowego budynku dydaktyczno-szkoleniowego sprowadziła do Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych nr 1 liczne grono znamienitych gości. Ale nic w tym dziwnego. W czasach, gdy tak wiele szkół się likwiduje, wybudowanie nowej placówki oświatowej jest wielką rzadkością i okazją do świętowania.
Takiej plejady polityków dawno w Tomaszowie nie widzieliśmy. Zjechali trzej posłowie: Antoni Macierewicz, Artur Ostrowski i Marcin Witko. Wojewodzie łódzkiej Jolancie Chełmińskiej towarzyszył kurator oświaty Jan Kamiński. Nie zabrakło tomaszowskich radnych wojewódzkich: Anny Grabek, Andrzeja Barańskiego i Cezarego Krawczyka. Był nawet Kazimierz Perek, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Łodzi. Tomaszów reprezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Stańdo i prezydent Rafał Zagozdon. Władze powiatu były w komplecie ze starostą Piotrem Kagankiewiczem na czele. Gości powitał dyrektor szkoły Ryszard Rupniewski.
Zebrani w czasie prezentacji multimedialnej poznali przedstawioną w skrócie historię placówki. Popularny mechanik kultywuje tradycje pierwszej w Tomaszowie Miejskiej Szkoły Zawodowej, powstałej w 1922 roku i działającej przy ulicy św. Antoniego 57 (w budynku Państwowego Seminarium Nauczycielskiego). Jej organizatorem i kierownikiem był Jan Piotrowski.
Po wojnie szkoła została reaktywowana pod kierownictwem Stefana Kiełbasińskiego przy ul. św. Antoniego 29. W 1947 roku pierwszy raz podjęły w niej naukę dziewczęta.
Placówka od zawsze miała problemy z bazą. Mieściła się w wielu miejscach. Na warsztaty pozyskała budynek przy ul. Farbiarskiej 19/23, a w 1949 roku przydzielono jej dwa budynki przy ul. św. Antoniego 57. Na początku lat pięćdziesiątych jako Państwowa Średnia Szkoła Zawodowa przeniosła się do budynku przy ul. Armii Czerwonej 12 (stare warsztaty szkolne, które mają być zamienione przez miasto na mediatekę) oraz zajmowała dawną manufakturę Augspachów.
W 1964 r. szkoła odzyskała siedzibę przy ulicy św. Antoniego 29. Po roku 1970, gdy dyrektorem został Jan Dorociak, dobudowane zostało drugie piętro gmachu głównego. Powstał też nowy, mniejszy budynek z pracowniami technicznymi, biblioteką, świetlicą oraz stołówką. W 1976 roku rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej, a właściwie pierwszej w mieście szkolnej hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. 27 listopada 1982 r. szkoła otrzymała imię gen. Tadeusza Kościuszki.
Budowa nowego budynku dla ZSP nr 1 to inwestycja, o konieczności której mówiło się od dawien dawna, a która doczekała się konkretnych decyzji w 2008 roku, gdy ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji budowy nowoczesnej szkoły zawodowej. Wygrała Pracownia Projektowa TOGA Tomasza Garbacza z Łodzi, która otrzymała zlecenie z tzw. wolnej ręki na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego.
Budynek przeznaczony na cele oświatowe jest efektowny. Zaprojektowano go jako zwartą, trzykondygnacyjną bryłę rozrzeźbioną wykuszami. Jednocześnie jest funkcjonalny. W nowej szkole jest 18 pracowni przedmiotów zawodowych, sala wielofunkcyjna zwana aulą, szatnie uczniowskie i inne pomieszczenia uzupełniające podstawową funkcję. Połączony jest z halą sportową i budynkiem dydaktycznym B.
W 2010 roku zwycięzcą przetargu na wykonawstwo została tomaszowska firma Kaza-Bud I, należącą do Jacka i Krzysztofa Musików. Zaproponowali oni cenę 8.205.110 zł brutto. I za te pieniądze obiekt wybudowali. Mimo licznych perturbacji firma zakończyła inwestycję ponad miesiąc przed terminem. Dzięki temu było możliwe dokonanie odbiorów przez właściwe służby i odbioru końcowego przez inwestora, czyli starostwo. Dyrekcja szkoły zdołała wyposażyć pracownie w niezbędny sprzęt i w poniedziałek obiekt był gotowy do rozpoczęcia w nim nauki. Na początek jednak świętowano. Uczniowie mechanika przygotowali autorski program artystyczny. Mają się czy pochwalić. W ZSP nr 1 uczą się nie tylko umysły ścisłe, ale także bardzo dobrzy poeci i pisarze, muzycy, piosenkarze, tancerze i wielu, wielu sportowców. Sport był oczkiem w głowie dyrektora Dorociaka. Uczniami mechanika byli olimpijczycy Wanda Panfil (mistrzyni świata w maratonie w 1991 roku w Tokio) i panczenista Jaromir Radke. Tu trenowali znani siatkarze Zbigniew Zieliński i Wojciech Baranowicz. Także obecna młodzież zdobywa liczne laury w konkurencjach sportowych i artystycznych, co zaprezentowała licznej publiczności.
W części oficjalnej było przecięcie wstęgi, przemówienia, kwiaty i życzenia. Na koniec uroczystości dyrektor Rupniewski wręczył kilkorgu gościom pamiątkowe statuetki z okazji wybudowania nowej szkoły.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1155) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator