tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
KUPIĘ MIESZKANIE DO REMONTU ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Narada Powiatowej Izby Rolniczej

 

28 czerwca w starostwie odbyło się zebranie delegatów PIR. Przewodniczący Dariusz Kowalczyk poinformował o decyzjach podjętych w maju na walnym zgromadzeniu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, na którym został wybrany członkiem zarządu izby wojewódzkiej. Będzie utrzymywał kontakty z kołami łowieckimi, których obowiązkiem jest likwidacja szkód wyrządzanych na polach przez leśną zwierzynę łowną. Zajmuje się również nadzorem pracy biur izb rolniczych w powiatach: łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim i tomaszowskim oraz tematyką wapnowania pól.
Walne zgromadzenie obniżyło o 15% uposażenia członków zarządu IRWŁ i diety delegatów PIR za posiedzenia w obradach we wszystkich powiatach województwa.
Lekarz weterynarii Radosław Pełka mówił o powoływaniu w gminach delegatów na rzeczoznawców współpracujących z powiatowym lekarzem weterynarii.
Barbara Wojtaszek z KRUS przedstawiła nowe zasady ubezpieczania społecznego rolników, ich rodzin, wysokości składek i waloryzacji emerytur i rent rolniczych w małych, średnich i dużych gospodarstwach rolnych.
Piotr Królikowski z ARiMR wyjaśniał zasady składania wniosków obszarowych. Skupił się na wnioskach zalesieniowych. Ostrzegał przed sankcjami karnymi za wprowadzanie w błąd agencji danymi związanymi z pozyskiwaniem płatności obszarowych. Doradzał jak sięgać po odszkodowanie za szkody w owocach miękkich (truskawki, maliny, czereśnie, porzeczki) spowodowane przymrozkami.
W wolnych wnioskach poruszono temat obniżenia areału obsadzania gruntów ziemniakami i obsiewania pszenicą. Rolnicy unikają tych upraw ze względu na ogromne szkody wyrządzane przez dziki i zwierzynę płową. Zastanawiano się, co robić dla odstraszenia zwierzyny będącej pod ochroną.
Rozważano problem stawiania nowych słupów energetycznych na polach przez dostawców prądu oraz wymiany starych słupów na nowe. Inwestycje prowadzone na polach uprawnych niszczą plony, za które należy się odszkodowanie. Ustalono, że grupa delegatów pojedzie do IRWŁ w Łodzi, gdzie z pomocą prawników ustali dalszy zakres działania.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (1093) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator