tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Nadal uporządkowują nieruchomości

 

19 listopada minął termin, do którego miasto miało przeprowadzić wszystkie procedury komunalizacyjne. Nie zdążyło, bo część spraw latami ciągnie się w sądach. Inne dopiero do nich trafią. Identyczne problemy ma większość gmin w kraju. Termin przedłużono do końca roku, ale i to nie wystarczy.
W 2004 roku powstała ustawa o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek terytorialnych, nowelizowana w lipcu 2008 roku, umożliwia przejmowanie przede wszystkim mienia poniemieckiego i pożydowskiego, ale nie tylko. Oczywiście gdy brak jest właścicieli. Należy jednak udowodnić, że gmina przez 30 lat gospodarowała i zarządzała nieruchomością. Najpierw poprzez zasiedzenie przejmuje ją Skarb Państwa. Wnioski rozpatruje wojewoda.
W chwili obecnej gmina miasto Tomaszów posiada 3.730 działek o łącznej powierzchni 685 hektarów. Do ręki pracownicy magistratu wzięli 2.085 dokumentów własnościowych. Wszystkie przeczytano i wypisano ewentualne niedociągnięcia prawne. Do Sądu Rejonowego w Wydziale Ksiąg Wieczystych złożono 567 wniosków, m.in. w celu sprostowania zapisów, wpisów prawa własności czy nawet założenia księgi wieczystej.
Do wojewody łódzkiego złożono 61 wniosków (będzie jeszcze kilka, ale należy wyprostować kilka dokumentów własnościowych), na łączną powierzchnię nieruchomości 80 hektarów. W przypadku 62 hektarów już zostały wydane decyzje.
Miasto zajmuje się jeszcze około 140 nieruchomościami, ale już wiadomo, że nie we wszystkich przypadkach uda się przeprowadzić procedurę.
- Jeżeli mamy jasną sytuację, tzn. wszystkie poprawne dokumenty własności i dowody na zarządzanie, decyzje wydawane są sprawnie - mówi Lucyna Pietrzyk, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami. - Gdy sprawa trafia do sądu, ten okres bardzo się przedłuża. Mamy jedną kamienicę, w której 1/4 jej części jest naszą własnością, o resztę walczymy już pięć lat. Proces nie polega również na samym sprawdzaniu papierów, niejednokrotnie trzy dni spędzamy z mieszkańcami nieruchomości, przekonując ich, aby poszli do sądu i potwierdzili, że to faktycznie miasto gospodarowało budynkiem - dodaje.
Zdarza się i tak, że w trakcie rozpraw sądowych pojawiają się właściciele, którzy teraz, po kilkudziesięciu latach, chcą walczyć o rzekomą własność. Samo ustalenie czy mają prawo do majątku trwa bardzo długo. - Miesięcznie składamy tylko kilka wniosków - mówi L. Pietrzyk. - Ktoś może powiedzieć, że to mało, ale to naprawdę ciężka praca.
Obecnie pracownicy wydziału nieruchomości chcą skomunalizować jedną kamienicę na ul. Polnej, dwie działki na Mostowej, w Nagórzycach, kilka działek na Radomskiej, Zawadzkiej, Farbiarskiej. Będą próbowali przejąć ponadto nieruchomości przy Fabrycznej, Stolarskiej, Piłsudskiego, Krzyżowej, Małej i Pustej.
Ciekawostką jest również fakt, że miasto wyjaśnia sprawę własności terenu, na którym leży Rezerwat Niebieskie Źródła. W archiwum w Warszawie odnaleziono akt, w którym hr. Antoni Ostrowski przekazuje je miastu, prawnicy sprawdzają jednak, czy dokument daje podstawy prawne do prawa własności. W innym przypadku trzeba będzie go przejąć na podstawie komunalizacji.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (1014) z dnia 24 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator