tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Myśli poukładane

 
Jeszcze tylko przez dwa dni (do 13 sierpnia) w inowłodzkiej letniej Galerii Atelier Anny i Jarosława Luterackich oglądać można wystawę prac tomaszowianina Piotra Modlińskiego zatytułowaną Myśli poukładane.

Emerytowany pilot samolotów odrzutowych i śmigłowców (m.in. w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej), uczestnik misji stabilizacyjnych w Iraku, znakomity fotografik, malarz, członek Stowarzyszenia Stara Szkoła tym razem zaprezentował efekty swojej najnowszej pasji, jaką stało się układanie mozaik. - Mozaiką antyczną zainteresowałem się nie tak dawno podczas studiów podyplomowych na Wydziale Konserwacji, Kształtowania Architektury i Aranżacji Wnętrz Obiektów Sakralnych w Politechnice Krakowskiej i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - mówi Piotr Modliński. - Teraz, wykorzystując stare techniki, próbuję układać mozaiki współczesne.
Ten rodzaj sztuki jest nie tyle trudny, co niezwykle pracochłonny. Pan Piotr do tworzenia swoich kamiennych obrazów wykorzystuje głównie granit i marmur, choć mozaiki układać można też z kawałków szkła, gresów, ceramiki, a nawet drewna. Do pracy, w zależności od wykorzystywanego materiału, potrzebny jest nóż diamentowy do cięcia lub cęgi do łamania. Metoda robienia mozaik niewiele zmieniła się przez stulecia i, chociaż jest to antyczna forma sztuki, do dziś jest niezwykle popularna, a w ostatnich latach przeżywa wręcz swój renesans. - Mozaikę można traktować jako dzieło sztuki, ale jednocześnie jako formę użytkową - twierdzi artysta. - Wielu ludzi decyduje się na ozdobienie mozaikami wnętrz swoich domów. I nie są to tylko kolorowe kafelki układane w łazienkach. Mozaikami ozdabia się też ściany i podłogi w pokojach, blaty stołów, lustra. Właściwie można je układać na każdej, w miarę prostej, powierzchni. Efekt końcowy zależy od użytego materiału, techniki, no i oczywiście wyobraźni wykonawcy.
W mozaikach Piotra Modlińskiego dominują motywy roślinne, ale pojawiają się także i sakralne. Wszystkie prace wykonane są z niewielkich kamiennych kosteczek (tesseer) według autorskich projektów artysty. Rysunki te, obok gotowych mozaik, można było także oglądać w inowłodzkiej Galerii Atelier Luterackich podczas wernisażu wystawy, który odbył się 31 lipca. Wernisażowi towarzyszył też króciutki wykład na temat historii mozaiki przygotowany przez autora prac, a także miniwarszaty. Z udostępnionych przez pana Piotra materiałów chętni mogli spróbować skomponować własne kamienne obrazki.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator