tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Międzynarodowe działania w Smardzewicach

 Goście z Włoch i Portugalii z uczniami ze Smardzewic biorącymi udział
w projekcie i goszczącymi ich w swoich domach.W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smardzewicach od poniedziałku, 13 maja do piątku, 17 maja gościli młodzi Włosi i Portugalczycy, którzy wraz z kolegami z Polski uczestniczą we wspólnym projekcie, którego celem jest propagowanie czytania pn. "The books on the stage during the European school theatre festiwal" ("Książki na scenie podczas europejskiego festiwalu teatrów szkolnych"), realizowanym w ramach unijnego programu "Comenius".
- Nasze szkoły pozyskały na projekt 20.000 euro dofinansowania z Komisji Europejskiej z przeznaczeniem na działania lokalne oraz wyjazdy w ramach wymiany z uczestniczącymi w projekcie partnerskimi placówkami - wyjaśnia Marzena Zrobek, polonistka ze smardzewickiej szkoły, koordynatorka projektu. - To była pierwsza z nich. Jesienią tego roku i wiosną przyszłego my pojedziemy z rewizytą do Włoch i Portugalii.
Uczniowie i nauczyciele ze Smardzewic zgotowali swoim gościom gorące powitanie. Były występy artystyczne, a także upominki od wójta Franciszka Szmigla, który gorąco wspiera wszelkie działania podległej mu placówki. Portugalczycy i Włosi przygotowali i przedstawili prezentacje swoich krajów oraz szkół, z których przyjechali. Przy ich tłumaczeniu pomogła Dorota Kaczmarek, nauczycielka języka angielskiego.
Uczestnicy projektu wspólnie przygotowali też trzyczęściowe przedstawienie w języku angielskim w oparciu o ulubione książki, które w czwartek, 16 maja zaprezentowali przed resztą uczniów oraz mieszkańcami Smardzewic. W trakcie przygotowań do spektakli uczestniczyli w warsztatach literacko-plastycznych, teatralnych, zajęciach językowych oraz integracyjnych. Dla gości przygotowano też szereg atrakcji, m.in. rozgrywki sportowe, wycieczki po okolicy (zobaczyli np. rezerwat Niebieskie Źródła, Ośrodek Hodowli Żubrów, tamę nad Zalewm Sulejowskim, tomaszowskie muzeum), naukę tańca regionalnego (z pomocą zespołu "Mali Smardzewianie). Wspólnie z polskimi kolegami uczestniczyli również w spotkaniu z pisarzem Pawłem Beręsewiczem. Nie zabrakło oczywiście dyskoteki oraz zabaw integracyjnych.
- Za cel postawiliśmy sobie, by młodzież włoska i portugalska nauczyła się choć podstawowych zwrotów w języku polskim oraz poznała trochę historię naszego kraju, dlatego przygotowaliśmy dla niej specjalne lekcje - dodaje Marzena Zrobek.
Wizyta Włochów i Portugalczyków w Smardzewicach zapoczątkowała nie tylko międzynarodową współpracę między szkołami, ale także wiele osobistych przyjaźni.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator