tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Międzynarodowa wymiana praktyk

 
W połowie kwietnia przez tydzień języka angielskiego i przedsiębiorczości w I LO uczyły Bułgarka i Azerka. Tak im się spodobał Tomaszów, że chciałyby tu wrócić na stałe.Marinę (w środku) zachwycił Tomaszów i warunki pracy w szkole.


22-letnia studentka z Bułgarii Vanja i 24-letnia nauczycielka Marina z Azerbejdżanu przyjechały do I LO w ramach projektu Enter Your Future, realizowanego przez Komitet Narodowy AIESEC. Jego ideą jest propagowanie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości oraz szerzenie tolerancji, poznawanie różnic kulturowych istniejących pomiędzy poszczególnymi krajami świata. - Wróciliśmy do tradycji, bo w latach 90. w naszej szkole uczyli już nauczyciele języka angielskiego w ramach europejskich i międzynarodowych wymian - mówi Ewa Męcina, dyrektorka I LO. - Uważamy, że takie projekty mogą przynieść wiele korzyści naszym uczniom.
W warsztatach z przedsiębiorczości (oczywiście językiem obowiązującym był język angielski) prowadzonych przez Vanję i Marinę wzięli udział pierwszo- i drugoklasiści. Po wzajemnych prezentacjach i opowieściach o krajach, z których dziewczyny pochodzą, uczniowie tworzyli własne przedsiębiorstwa - restauracje i puby. Później opisywali ich wystrój, menu, organizację pracy itp. Nowe słownictwo wykorzystywali w grach językowych i przy tworzeniu scenek. - Chodziło nam głównie o to, aby uaktywnić naszych uczniów i uświadomić im, że z dobrą znajomością języka obcego łatwiej będzie im uzyskać pracę czy porozumieć się poza granicami kraju, czego dowodem są Vanja i Marina - wyjaśnia Marta Szymańska, nauczycielka języka angielskiego w I LO, która wspólnie z Mieszkiem Zdziechowskim opiekowała się gośćmi z zagranicy.
Dziewczyny mieszkały w domach rodzinnych tomaszowskich licealistów, mogły więc poznać znaczenie słów „polska gościnność”. Dzięki temu zwiedziły też Tomaszów i najpiękniejsze atrakcje turystyczne regionu. - Marinie tak się u nas spodobało, że chciałaby przyjechać do Polski na stałe i podjąć tu pracę - dodaje M. Szymańska.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator