tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Między studzienkami

 Jazda Szczęśliwą to niekiedy prawdziwy slalom gigant.


Wielu kierowców i to dość często zastanawia się nad logiką rozmieszczenia studzienek kanalizacyjnych położonych w pasach drogowych. O co chodzi, można się przekonać najlepiej, jadąc ulicą Szczęśliwą, odcinkiem od ul. Mireckiego do ul. Spalskiej. Najczęściej kierowcy nie chcą uszkodzić zawieszenia pojazdów i jadą prawdziwym, czasami ryzykownym, slalomem. Dodatkowo denerwuje ich fakt, że najczęściej studzienki są zapadnięte względem powierzchni jezdni. Podobnych przypadków jak ten w mieście mamy jeszcze wiele. Niektóre studzienki są praktycznie niezauważalne, bo zostały całkiem nieźle wykonane. Przykładem może być nowo wyremontowany odcinek ul. Bema.
- Jak dobrze pamiętam, ulica Szczęśliwa projektowana była w latach dziewięćdziesiątych - mówi Andrzej Barański, prezes Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. - Wtedy projektowano kanalizację nieco inaczej niż dzisiaj. Na Szczęśliwej do jednej studzienki przyłączano jednego lub dwóch dostawców. Stąd taka liczba studzienek. A dlaczego się zapadają? To niezależne jest od rodzaju użytych technologii, z czasem studzienki... po prostu się zapadają - dodaje.
Jak zapewnia A. Barański, obecnie biura projektowe, jeżeli pozwolą na to liczne warunki, czyli liczba odbiorców, przekroje sieci, nachylenie drogi i wiele innych, starają się doprowadzać do studzienki jak największą liczbę podłączeń. Dlatego na nowo uzbrojonych ulicach tych studzienek jest mniej.
Padają jednak pytania, dlaczego nie można by było, jeżeli są takie warunki, umiejscowićje poza pasem drogowym. Odpowiedzi udzielił nam specjalista od sieci kanalizacyjnych. - Ze względu na koszty - mówi. - Łatwiej i taniej jest puścić jedną sieć, powiedzmy pośrodku ulicy, niż z dwóch stron. To logiczne.
Wychodzi na to, że do studzienek należy się po prostu przyzwyczaić. Mieszkańcy ulicy Szczęśliwej (odcinka między Spalską a Popiełuszki) od niedawna cieszą się nową kanalizacją. Kiedy zaczną narzekać jednak na liczne studzienki? Pewnie niedługo.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator