tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Miasto na bank

 

W magistracie zakończył się przetarg na obsługę bankową i prowadzenie rachunków bankowych budżetu miasta i jednostek podległych. Wygrał ING Bank Śląski, który niedawno otworzył oddział w Tomaszowie. Warunkiem przystąpienia do przetargu było posiadanie placówki na terenie miasta.
Dotychczas obsługę miejskich finansów zapewniał tomaszowski oddział PeKaO SA. Teraz ten bank także przystąpił do przetargu, ale przegrał. Komisja przetargowa, zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, dokonała oceny punktowej złożonych ofert. ING Bank Śląski Centrum Bankowości Korporacyjnej w Łodzi otrzymał 92,5 pkt, a bank PeKaO miał wynik słabszy o pół punktu.
Zwycięzca przetargu miał obsługiwać miasto od 3 września 2012 r. do 2 września 2016 r. Zamówienie objęło: obsługę bankową wraz z systemem bankowości elektronicznej, wdrożenie i obsługę systemu przyjmowania wpłat kartą płatniczą, odbieranie gotówki z kas miejskich w formie zamkniętej łącznie z transportem, udzielanie kredytu w rachunku bieżącym, udzielanie gwarancji bankowych, oprocentowanie środków na rachunkach miasta oraz podległych mu jednostek.
Umowa z nowo wybranym bankiem miała zostać podpisana 5 września. Nie została podpisana. - Bank PeKaO złożył wniosek o unieważnienie postępowania z bardzo ogólnego powodu sprowadzającego się do stwierdzenia, że postępowanie było obarczone wadą. Czekamy teraz na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej.
Dla urzędników oraz wszystkich pracowników jednostek podległych miastu: szkół, przedszkoli, instytucji kultury, OSiR, MOPS i MZK ta decyzja to był wstrząs i stres. Na kilka dni wstrzymana została możliwość korzystania z kont bankowych tych instytucji, dokonywania przelewów, wypłat, bieżących zakupów. Sytuacja zdarzyła się na koniec miesiąca, gdy dokonuje się wypłat wynagrodzeń.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta ukazała się lakoniczna informacja. W związku z odwołaniem Banku PEKAO SA od rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na ?Obsługę bankową i prowadzenie rachunków bankowych budżetu Tomaszów Mazowiecki i jednostek podległych? ulega wydłużeniu ewentualny termin zmiany numerów rachunków bankowych.
Dotychczasowe numery rachunków miasta i jednostek podległych pozostają bez zmian.
Przygotowania do zmiany operatora bankowego trwały w urzędzie i jednostkach od pewnego czasu: zebrania służb księgowych, wyjaśnianie nowych zasad obsługi, mobilizacja informatyków, którzy musieli przygotować zmiany w systemie obsługi komputerowej. Wszystko to z dnia na dzień wzięło w łeb. - W naszej jednostce wypłaty dla pracowników zdążyliśmy przygotować w ostatnich dniach sierpnia i dzięki temu nie zostały one zablokowane, ale na razie nie możemy dokonywać żadnych zakupów, a jest początek miesiąca. Mamy też zobowiązania wobec dostawców, które powinniśmy uregulować. Sytuacja ma się ponoć w ciągu kilku dni wyjaśnić - mówi pracownica jednej z podległych miastu placówek. - Nasi klienci nie odczuli na szczęście poślizgu. Mieliśmy przygotowane pieniądze na pierwsze dni września - mówi z ulgą Jolanta Szustorowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Finansowych skutków nie było, bo wypłata dla pracowników nieadministracyjnych jest dziewiątego dnia każdego miesiąca, a administracja ma wypłatę 28. Było trochę zamieszania, trzeba było wstrzymać bieżące faktury, ale na szczęście od poniedziałku nadal korzystamy ze starych kont - wyjawia Jarosław Jopek, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Sytuacja w ciągu kilku dni wróciła do normy. Urząd Miasta miał podpisać aneks z PeKaO SA pozwalający przedłużyć obsługę do końca roku. Zapewne nie dowiemy się nigdy, na jakich warunkach finansowych odbywa się ta wymuszona sytuacją ekstrausługa. Wszak obowiązuje tajemnica bankowa.
Nie dowiemy się też, czemu przetarg na obsługę kont bankowych Urząd Miasta ogłosił ?na zakładkę?. Wszak odwołania i zaskarżanie procedur przetargowych przez oferentów to dziś dość częsta praktyka. Gdyby przetarg ogłoszono kilka miesięcy wcześniej, to procedura odwoławcza nie spowodowałaby takiego zamieszania i stresu, jak to, co zdarzyło się w Urzędzie Miasta pod koniec ubiegłego tygodnia. No, ale w naszym mieście normalnie to już było.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1155) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator