tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
FOTOWOLTAIKA dla Firm i Osób Fizycznych.
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Masa Krytyczna

 
Morsowanie po tomaszowsku

W sobotnie popołudnie około stu pięćdziesięciu rowerzystów zebrało się na placu Kościuszki, by zamanifestować, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W ten sposób po pięciu latach przerwy w Tomaszowie wznowiona została akcja pod nazwą Masa Krytyczna. Akcję wymyślono w USA. Pierwsza ?critical mass? odbyła się w 1992 r. w San Francisco i szybko zdobyła popularność. Ze Stanów Zjednoczonych przeniosła się do Wielkiej Brytanii, a następnie rozprzestrzeniła w całej Unii Europejskiej. Popularna jest też w Australii. W Londynie akcja odbywa się w każdy ostatni piątek miesiąca, paraliżując ruch na kilka godzin. Idea piątkowych przejazdów rozprzestrzeniła się też na inne miasta Europy. Wrosły już na stałe np. w pejzaż Warszawy. Teraz jest też w Tomaszowie.
Cechą podstawową Masy Krytycznej jest to, że nie ma organizatorów. To ruch paraanarchistyczny. Chodzi o to, by zgromadzić jak największą liczbę rowerzystów, którzy sobie pojeżdżą po mieście. Rowerowy tłum jest w stanie zablokować ulicę. Grupa taka porusza się bardzo wolno, a samochody muszą się wlec z tyłu. Jedzie bowiem zgodnie z zasadami kodeksu drogowego, tyle że w dużej masie. Rowerzyści nie blokują ruchu - sami są ruchem ulicznym.
Masę Krytyczną w Tomaszowie skrzyknęli członkowie reaktywowanego niedawno stowarzeszenia ?X-Bikers?. Była wyjątkowo liczna. Rowerowi zapaleńcy zebrali się na placu Kościuszki, skąd ruszyli w objazd miasta. Przejechali ulicami: św. Antoniego, Langego, Zieloną, Legionów i Piłsudskiego. Nikt im nie przeszkadzał, bo przejazd zabezpieczali policjanci w trzech radiowozach.
To nie ostatanie spotkanie rowerzystów na ulicach Tomaszowa. Kolejne Masy Krytyczne mają odbywać się w każdy ostatni piątek miesiąca.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (1185) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator