tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Maluchy znów odejdą z kwitkiem?

 
W poniedziałek ruszył nabór dzieci do tomaszowskich przedszkoli publicznych. Czeka tam na nie około 1500 (lub 1600, gdy grupy będą liczniejsze) miejsc. Po wstępnym podsumowaniu naborów do oddziałów zerowych przy szkołach - już wiadomo, że dla trzy- i czterolatków znów zabraknie miejsc w przedszkolach.

Od ubiegłego roku miejsce w przedszkolach publicznych zapewnione musi mieć obligatoryjnie każdy pięcio- i sześciolatek. W przypadku dzieci młodszych przyjęte zostaną tylko te, dla których ich wystarczy. Dla wielu rodziców to prawdziwa loteria, dlatego decydują się składać wnioski do więcej niż jednej pla-cówki. Sytuacja ma zmienić się na lepsze, gdy sześciolatki pójdą obowiązkowo do pierwszej klasy.
W tomaszowskich przedszkolach nie ma jeszcze elektronicznego naboru, więc weryfikacja dzieci trwa dość długo. Rodzice mają też często problem z uzyskaniem informacji, gdzie jeszcze są wolne miejsca.
W tym roku może być podobnie. Na razie nabór ruszył 4 marca i potrwa do 18 bm. Listy przyjętych znane będą pod koniec marca.
Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że zasady rekrutacji do przedszkoli są niezgodne z konstytucją, ale na wydanie odpowiedniego rozporządzenia dał resortowi edukacji jeszcze rok. W tomaszowskich przedszkolach rekrutacja będzie odbywać się według starych zasad. Pierwszeństwo w ubieganiu się o miej-sce będą miały dzieci pięcio- i sześcioletnie, które w placówce będą przebywać dłużej niż pięć godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej, a także dzieci, które już uczęszczają do przedszkola i takie, których oboje rodziców pracuje.
Pomysłem władz miasta na zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach publicznych dla trzy- i czterolatków było utworzenie niemal w każdej szkole podstawowej oddziału zerowego dla sześcio- i pięciolatków. Właśnie zakończył się do nich nabór. Już wstępne wyliczenia wskazują na to, że w tym roku rodzice mniej chętnie chcą tam oddać swoje dzieci. Innym, choć złożyli wnioski o przyjęcie dziecka, dyrektorzy wydali decyzje odmowne. To oznacza, że znów w przedszkolach może zabraknąć miejsc dla trzy- i czterolatków.
- W sumie do wszystkich szkół wpłynęło 251 wniosków od rodziców z prośbą o przyjęcie ich dziecka do oddziału zerowego. Przyjętych na dzień dzisiejszy zostało 219 dzieci, w tym 118 sześciolatków i 101 pięciolatków. Może to spowodować, że od września będziemy zmuszeni otworzyć mniej oddziałów niż jest ich w tym roku, bo obecnie do zerówek przy szkołach uczęszcza około 240 dzieci - mówi Waldemar Wendrowski, wiceprezydent Tomaszowa. - Na przykład w SP 8 moglibyśmy spokojnie uruchomić cztery oddziały zerówek, ale ze zgłoszeń wynika, że będą tylko dwa. Sprawa nie jest jednak jeszcze zamknięta. Po zakończeniu naboru do przedszkoli, gdy będzie brakować miejsc dla trzy- i czterolatków, być może będziemy jeszcze prowadzić rozmowy z rodzicami dzieci starszych i proponować im przeniesienie - nawet całych grup - do oddziałów zerowych w szkołach.
Poza placówkami publicznymi w Tomaszowie edukację i wychowanie przedszkolne oferują także trzy placówki niepubliczne i jeden punkt przedszkolny. Tam kłopotów z naborem nie ma. Jest za to bariera finansowa.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator