tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Kwestowali wytrwale, licytowali z sercem

 
91.445,45 zł - to kwota, którą zebraliśmy wspólnie podczas XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach jej miejskiego sztabu. Bliska ubiegłorocznemu rekordowi, a przede wszystkim - ogromna niespodzianka. Nic nie wskazywało na to, że uda się zebrać aż tyle pieniędzy...

Tym razem wolontariuszy z puszkami było więcej niż spacerowiczów, nie tylko na placu Kościuszki. Pogoda, choć do południa wcale jeszcze nie najgorsza, nie zachęciła tomaszowian do wyjścia z domów. Mniej niż zwykle było uczestników imprez towarzyszących finałowi, mniej osób zagościło na głównym koncercie. I tak przez sporą część finałowej niedzieli, 8 stycznia, z kim by nie rozmawiać, zaznaczał: niestety, jest znacznie gorzej niż rok temu... Mimo to wynik jest znakomity. Ogromna w tym zasługa niezawodnych przyjaciół Orkiestry, którzy bardzo licznie (i hojnie) uczestniczyli w licytacjach. Objawili się też zupełnie nowi sprzymierzeńcy akcji, także z szerokim gestem! Świetnie też w tegorocznej zbiórce wypadły niektóre gminy - o organizowanych na terenie powiatu przedsięwzięciach piszemy w osobnych tekstach.

Krwiodawcy dopisali
Wieloletnią tradycją jest, że w orkiestrową niedzielę dyżuruje przyszpitalny punkt krwiodawstwa. Z różnym skutkiem, zawsze jednak zgłasza się do niego choć kilka osób. Tym razem było ich całkiem sporo. Zarejestrowało się 18 chętnych, krew oddało 15. Tym samym pozyskano jej 6,75 l.
Kto w ostatnią niedzielę chciał podzielić się bezcennym lekiem, ale nie mógł lub nie zdążył, może oczywiście w każdej chwili zgłosić się do punktu (pn.-pt. w godz. 8.00-11.00). Albo wziąć udział w otwartej akcji poboru krwi, zaplanowanej na 24 stycznia. Nowy ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi czekał będzie na wszystkich chętnych przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Warszawskiej w godz. 9.00-13.00.

Orkiestrowy ryk silników
W WOŚP od kilku lat włącza się także Automobilklub Tomaszowski. W finałową niedzielę zorganizował on Kryterium AS-ów Mistrzostw Okręgu Łódzkiego, podsumowujące ubiegłoroczny sezon rajdowy. Do rywalizacji stanęło 32 kierowców i już każdy z nich wsparł konto akcji. Tam właśnie trafiło w całości wpisowe od zawodników. Ponadto zasilił je każdy kto ?opłacił? kwotą 50 zł przejazd rajdową trasą z wybranym przez siebie kierowcą. Chętni na takie emocje i sporą dawkę adrenaliny byli jak zawsze. W sumie dzięki zorganizowanemu przez siebie przedsięwzięciu Automobilklub wpłacił w miejskim sztabie WOŚP 1862,92 zł.
W kryterium zdecydowanie najszybszy był Adrian Wichłacz i prowadzone przez niego mitsubishi. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Tomasz Przysuszyński jadący oplem astrą. Trzecia lokata przypadła Danielowi Nowakowi, kierującemu - podobnie jak zwycięzca - mitsubishi.

Pancerni i czołg dla Orkiestry
Już po raz trzeci w WOŚP włączył się Skansen Rzeki Pilicy, organizując przejażdżki czołgiem T-34.
Chętnych na jazdy nie brakowało, szczególnie wśród najmłodszych. W ciągu czterech godzin akcji czołg przejechał 11 kilometrów, wykonując 30 rund i przewożąc prawie 100 osób.
Przejażdżki prowadzili, ubrani w kombinezony i hełmofony członkowie ogólnopolskiego stowarzyszenia Klub Pancernych, który zrzesza fanów serialu ?Czterej pancerni i pies? z całej Polski. Czołgiem kierował Andrzej Misztela, tomaszowianin, nauczyciel z samochodówki. Za sterami zmieniał go Marek Łazarz, prezes Klubu Pancernych, autor przewodnika po serialu i dyrektor Muzeum Jeńców Wojennych w Żaganiu.
W tym roku pancernym po raz pierwszy towarzyszył Szarik. Młody owczarek niemiecki jest dopiero przygotowywany do roli psa pancernego. Podczas akcji w Tomaszowie próbował już jeździć czołgiem. Tylko Marusi zabrakło.
- Członkowie Klubu Pancernych przyjechali do nas z całej Polski. Z Torunia, Bydgoszczy, Wrocławia, Żagania. Byli już dzień wcześniej, żeby przygotować pojazd do jazdy. Służący w orkiestrze czołg T-34 to depozyt Muzeum Wojska Polskiego. Pół roku pracowaliśmy nad jego odnowieniem i uruchomieniem. To model zbliżony do Rudego, z drugiej części serialu. Można powiedzieć, że jeździł po własnych śladach nad Pilicą. W skansenie mamy tablicę, pokazującą szlak czterech pancernych. Tworzy się nam powoli muzeum serialu, który kręcony był m.in. w Spale, Inowłodzu, Poświętnem, Konewce oraz na Białej Górze - powiedział Andrzej Kobalczyk, dyrektor skansenu, który zbierał do orkiestrowej puszki ?opłaty? za przejażdżkę czołgiem. 20 zł od osoby, ale zdarzali się tacy, którzy wrzucali więcej.
- Pierwszy raz jechałam czołgiem i jestem pod dużym wrażeniem. Niesamowita atrakcja, a przy tym można wspomóc orkiestrę - mówiła jedna z pasażerek T-34.
Wpływy z przejażdżek wyniosły około 2 tys. złotych. Pieniądze dla orkiestry były zbierane również do drugiej puszki, przy kasie skansenu. Zwiedzający, płacąc za bilet, wrzucali do niej pieniądze. Uzbierało się około 500 zł. Wśród ekspozycji czekała jeszcze jedna atrakcja. Miniaturowy czołg T-34 sterowany radiem, którym można było pokierować, cieszył się zainteresowaniem wśród dzieci.

Otwarta komenda
Do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyłączyli się również policjanci. W niedzielę, otworzyli komendę dla wszystkich, którzy chcieli ją zwiedzić i dowiedzieć się coś więcej o pracy funkcjonariuszy. Tego dnia kilkadziesiąt osób miało możliwość zajrzenia we wszystkie zakamarki komendy i porozmawiania z policjantami z różnych wydziałów. Na zwiedzających chyba największe wrażenie zrobiła położona w podziemiach strzelnica. Nic dziwnego, obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, a jego obsługa w pełni zautomatyzowana.
Policjanci przygotowali również niespodziankę. Widzowie obejrzeli pokaz zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców z udziałem policjantów z naszej komendy szkolonych do działań, jakie na co dzień realizują oddziały antyterrorystyczne. Gdy przed zgromadzonymi przejeżdżał samochód z ?bandytami? drogę zajechał mu oznakowany radiowóz. Wyskoczyli z niego uzbrojeni po zęby policjanci z kominiarkami i hełmami na głowach. Przy huku strzałów z broni automatycznej błyskawicznie wyciągnęli z auta przestępców, których grali ich koledzy policjanci. Akcja trwała może minutę. Zakończyła się brawami i wspólnym zdjęciem z naszymi antyterrorystami.
Oczywiście spotkanie było również okazją do zbiórki pieniędzy na rzecz wielkiej orkiestry.

Weterani i nowicjusze
Ech, gdzie te czasy, kiedy finałowe koncerty kończyły się w naszym mieście grubo po północy, a publiczność opuszczała je z żalem, że ?to już...?? Tak jak i teraz, grały gwiazdy w skali kraju i śmietanka lokalnych grup. A jednak, coś nam nie gra...
Niedzielny koncert wypełniły występy tuzów polskiego blues-rocka Kasy Chorych i znakomitych tomaszowskich zespołów Feekcja i Izolatka. Był też nastrojowy Respect, przegląd polskich klasyków rockowych w wykonaniu tomaszowsko-piotrkowskiego Avocado i występujące już u nas kilka lat temu punkowe Obrazki z Łodzi. Do tego taneczna muzyka towarzysząca prezentacjom zespołu Aster. Czyli, teoretycznie, dla każdego coś. Ale publika jakoś nie była mocno skłonna do zabawy, a już po ?światełku do nieba? (pokazie, notabene bardzo udanym, sztucznych ogni) w większości ewakuowała się do domów. Najtrudniejsze zadanie miało Avocado, które jednak nie zawiodło najbardziej wytrwałych i mimo skromnej frekwencji na widowni zagrało dobry koncert. Cóż się jednak dziwić - sam zespół może i na WOŚP był debiutantem, ale w składzie miał orkiestrowego ?weterana?, wieloletniego wolontariusza i muzyka Damiana Michonia (niegdyś River Street Band). Pozostaje żałować, że grupy nie słyszało większe grono odbiorców. I że basista częściej robi chórki niż jest głównym wokalistą...

Akcja licytacja
Jak już wspomnieliśmy, aukcje podczas finałowego koncertu miały niebagatelny wpływ na ostateczny wynik tomaszowskiej zbiórki. Ściślej, ich uczestnicy. Nie zawiedli wieloletni przyjaciele WOŚP. Np. Tomasz Mazurek, który odbierając na scenie wylicytowany przez siebie przedmiot stwierdził tylko skromnie: To wspaniała inicjatywa, warto ją wspierać. Podobnie myślą m.in. Makis Myaris, Ewa i Sławomir Burianowie, Agata Moraczewska-Wolska i Marcin Wolski, Stanisław Tomasik, Jarosław Korzycki czy Rafał Piekarski. Do tego grona dołączyli także w tym roku rodowici tomaszowianie, nowi właściciele Zajazdu Góralskiego.
Licytacje najwartościowszych fantów były bardzo emocjonujące, chętnych do kupowania nie brakowało. Nie znamy jeszcze dokładnej kwoty jaką przyniosły, opublikujemy ją łącznie z ostatecznym rozliczeniem XX.. finału WOŚP po udostępnieniu go przez tomaszowski sztab.
Warto przy tym zaznaczyć, że tomaszowianie byli aktywni nie tylko na lokalnych aukcjach. Firma Las Vegas Energy Drink wystartowała także do wyścigu po złote serduszka, wykonywanie rokrocznie z biżuteryjnego ?złomu? jaki trafia do kwestarskich puszek. Ostatecznie, za kwotę 55.555 zł stała się właścicielem serduszka nr 4 ich piętnastej edycji.
wk, ag, war


Rajdowe zmagania większość oglądała ze standardowej pozycji widza.
Co odważniejsi - za opłatą na rzecz WOŚP - z siedzenia pilota.

W rolę ?bankierów WOŚP? wcielili się
po raz kolejny harcerze. Wspierali ich
dzielnie uczniowie II LO.

Dla Orkiestry jeździł w Tomaszowie czołg T-34/85.
Na pokładzie pancerni, pies i chętni,
którzy za przejadżkę ?płacili? do kwestarskiej puszki.

Tomaszowscy policjanci po pokazie zatrzymania
niebezpiecznych przestępców chętnie fotografowali się z dziećmi,
które przyszły zwiedzić komendę.

Niezrażone niską frekwencją na widowni
kończące tomaszowski koncert Avocado zagrało
jak dla pełnej sali.

Przeczytaj także:

teren - Ujazd grał przez trzy dni
teren - Z Owsiakiem w gminach


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (1121) z dnia 13 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator