tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Kultura w gminie znaczy!

 
Rzeczyca U Antka Sochy, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury doroczne podsumowanie działalności kulturalnej nie sprowadza się do dwóch czy trzech kartek maszynopisu. Sprowadza się teatr na generalną próbę!

Podsumowanie ubiegłego roku kulturalnego miało miejsce w sobotę, 13 lutego w rzeczyckiej remizie . Takie podsumowania odbywają się tu od dziewięciu lat i stanowią swoiste kulturalne święto gminne, w którym uczestniczą gremialnie mieszkańcy.
Atmosfera w sali była - mimo zimna - całkiem gorąca i sprzyjała podsumowaniom. A było co podsumowywać, bo Socha wrzucił do jednego worka jubileusz GOK, swój własny w pracy w kulturze oraz wszystkie zaistniałe w tym okresie wydarzenia, mniej lub bardziej z kulturą związane.
Z minionego roku odnotować należy udział Rzeczycy we wszystkich powiatowych imprezach gminnych, których rzeczycka „pierzawka” była inicjatorką. Wspomnieć trzeba udział w Łódzkim Jarmarku Wojewódzkim, gdzie Rzeczyca od początku jest gminną liderką. Krajową rangę próbuje uzyskać miejscowość festiwalem piosenki młodzieżowej i dziecięcej, któremu dał początek festiwal utworów Jacka Cygana, z jego udziałem w finale, a Danutą Błażejczyk w ostatnim zespole jurorów. Nawiedza Rzeczycę zespół reprezentacyjny wojska polskiego, owacyjnie fetowany przez mieszkańców gminy.
Niewątpliwie największym osiągnięciem w dziedzinie kultury w minionym roku w Rzeczycy było powołanie do życia w marcu 2009 roku zespołu „Mali Rzeczycanie”. Ubrany w regionalne stroje rawsko-opoczyńskie ansambl ludowy już dzisiaj jest niezwykłą wizytówką gminy. Prowadzony jest przez łódzkich fachowców, zaskakuje więc nieco brak udziału w tym dziele lokalnych mistrzów folkloru.
Dyrektor Socha, chwaląc się osiągnięciami, nie ukrywa drobnych porażek. Do tej pory nie może poskładać kompletu orkiestry dętej. Ciągle nie wierzy, że w liczącej 5 tys. mieszkańców gminie nie ma kilkudziesięciu zawołanych trębaczy, którym gwarantuje się odpowiedni instruktaż, instrumenty i stroje. Inna rzecz, w której gminie stwarza się takie warunki działalności na kulturalnej niwie?
Rzeczyckie ostatki kulturalne mają swoje stałe punkty programu. Jest to m.in. wręczenie honorowych tytułów Przedsiębiorcy i Hodowcy Roku. To dowody uznania dla inicjatyw, a także dla mecenasów kultury w gminie. W tym roku przedsiębiorcą okrzyknięto w Rzeczycy Janusza Chabra, za jego „Karczmę u Chabra”, instytucję, która nawiązała do historii miejsca. Hodowcą został Wiesław Kosiacki z Rzeczycy, specjalizujący się w chowie trzody chlewnej, z pomocą małżonki Małgorzaty, która odbierała z mężem certyfikat.
Była też poducha! Od wielu już lat kulturalny benefis rzeczycki jest okazją do sfinalizowania ubiegłorocznej „pierzawki”. I tym razem Maria Pawlak z Brzozy utkała, udziergała kolejną poduchę. Też na niebiesko, bo dla chłopaka! - Na 14 poduszek, które wyszyłam, tylko dwie były na różowo, dla dziewczyn. Reszta dla chłopoków! Wojna idzie, czy co, nie daj Boże!? - zastanawiała się Pawlaczka. Tym razem po mistrzowsku utkaną z puchu i wyszytą okazjonalnie poduchę otrzymał urodzony 4 stycznia Piotr Kamiński z Roszkowej Woli. Poduchę i wyprawkę od wójta Marka Pałasza odebrali dziadkowie Wasilewscy.
Beneficjentem święta kultury w Rzeczycy był też Jan Łuczkowski, były, emerytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie. Etnograf, etnomuzykolog, konsultant licznych zespołów ludowych, w tym rzeczyckich, dożynek prezydenckich w Spale. Na wniosek wójta Rzeczycy Marka Pałasza minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył go brązowym medalem Gloria Artis, który przypiął mu Pałasz a sala odśpiewała „sto lat”!
Jako się rzekło, podsumowanie roku kulturalnego u Antka Sochy to nie dwie kartki papieru. To prawdziwy spektakl, którego ukoronowaniem był fragment próby generalnej sztuki, która w marcu będzie miała w Rzeczycy swoją prapremierę. Sztuki według Jędrzeja Kitowicza, rzeczyckiego proboszcza.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (1021) z dnia 18 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator