tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Kosztowna zima

 
Po ataku zimy w ciągu kilku dni miasto wydało na walkę z jej skutkami ponad 0,5 mln zł.

Duże opady śniegu to dla jednych radość i frajda, dla innych jednak powody do zmartwień i liczenia pieniędzy na niespodziewane wydatki związane z przywróceniem miastu normalnego funkcjonowania. - Już na początku ubiegłego tygodnia wspólnie z powołanym przeze mnie Zespołem Reagowania Kryzysowego Urzędu Miasta (zespoły takie uruchomione zostały w związku z opadami śniegu jedynie w Łodzi i Tomaszowie) podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu wszelkich możliwych środków w celu poprawy warunków na drogach naszego miasta - mówi prezydent Rafał Zagozdon. - Poza ZBiEDiM-em w odśnieżanie ulic, chodników i dachów po szybkim przeglądzie ofert cenowych zaangażowaliśmy kilka firm. Uruchomiliśmy dodatkowe środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe.
Do poniedziałku,18 stycznia w ramach umowy ze ZBiEDiM-em miasto wydało na bieżące utrzymanie dróg w czasie akcji zimowej (grudzień 2009, styczeń 2010) 383.851 zł.
Działania przeprowadzone w ramach zlecenia Zespołu Reagowania Kryzysowego kosztowały łącznie 126.001,06 zł. Prace prowadzone były na pl. Kościuszki oraz na ulicach: Jerozolimskiej, Piekarskiej, Wschodniej, Grunwaldzkiej, Krzyżowej, Zgorzelickiej, Słowackiego, Lewej, Rolnej, Tulipanowej, Górnej, Fabrycznej, Murarskiej, Ciesielskiej, Krótkiej, Tkackiej, Bohaterów Getta Warszawskiego, Polnej, Szkolnej, Stolarskiej, Żwirki i Wigury, Seweryna, Bohaterów 14. Brygady, Niecałej, Hożej, Technicznej, Biernackiego, Chemików, Zagajnikowej, Topolowej, Jałowcowej, Armii Krajowej, Browarnej, Ciepłej, Brackiej, Radosnej, a także na sięgaczach (tzw. ślepych uliczkach) z ul. Majowej, Handlowej, Widok, Kruczej, Kwiatowej. Łączny koszt akcji zimowej przeprowadzonej przez miasto na drogach miejskich wyniósł do tej pory 509.852,06 zł.
Śnieg usuwano nie tylko z dróg, ale również z dachów budynków podległych miastu. Największe koszty pociągnęło za sobą odśnieżanie placówek oświatowych oraz hal sportowych. Odśnieżone zostały m.in. budynki przedszkoli nr: 2, 3, 8, 11, 12, 14, 17, 19, 20, żłobka oraz szkół - zespołów szkół nr 4 i 8, Zespołu Szkół Gimnazjalnych, gimnazjów nr 3, 6 i 7 oraz SP nr 7, 12, 13 i 14. Łącznie miasto przeznaczyło na ten cel 75.268,22 zł.
Koszt usuwania śniegu z dachów ustalono na 3-3,5 zł/mkw. - Niektórzy liczyli na większy zysk, ale utrzymaliśmy stawki - dodaje wiceprezydent Grzegorz Haraśny. Niezłym interesem okazało się usuwanie sopli z dachów. Za strącenie metra bieżącego sopli stawkę ustalono na 30 zł. - W pierwszej fazie walki ze skutkami zimy najkosztowniejsze było usuwanie sopli i śniegu z dachów. Zdecydowaliśmy, że wykonamy te prace, bo co się stanie, jeśli śnieg i to intensywny znowu spadnie. W sumie jednak najdroższe będzie wywożenie śniegu z ulic miasta.
Wydział Inżyniera Miasta wyznaczył kilka terenów, na które wysypywany jest śnieg. Nie bardzo wiadomo, czemu nie można go wrzucać wprost do rzek. W „mieście wody” wydaje się, że byłoby to dobre rozwiązanie.
- Na dzień dzisiejszy drogi i chodniki należące do miasta są udrożnione na tyle, że poruszanie się po nich nie stwarza zagrożenia ani nie jest utrudnione. Problemy występują jeszcze na drogach powiatowych i wojewódzkich, które leżą w obrębie miasta - uważa prezydent Rafał Zagozdon. - Wystąpiłem z wnioskiem do Zarządu Dróg Powiatowych oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich o podjęcie działań mających na celu odśnieżenie głównych dróg komunikacyjnych miasta, będących w ich zarządzie. Miejmy też nadzieję, że do końca zimy nie będzie już tak obfitych opadów śniegu jak ostatnio, bo pieniądze z rezerwy kryzysowej znacznie zostały już uszczuplone.
MarMajs, ał


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator