tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Kosztowna ta kultura

 

Nowa siedziba Ośrodka Kultury ?Tkacz? na Niebrowie tętni życiem. Co tydzień informujemy o imprezach, spotkaniach, koncertach, które tam się odbywają. Organizatorem nie zawsze jest sam ośrodek. Często pełni tylko rolę gospodarza. W nowej sali widowiskowej chcą występować młodzi i starzy, z miasta i powiatu, goście i lokalni artyści. Wiele osób z trudem odnajduje drogę do ?Tkacza?, bo nigdy wcześniej nie miało okazji i potrzeby bywać w centrum największej tomaszowskiej sypialni.
Ruch w ?Tkaczu? pokazuje, jak duże było zapotrzebowanie miasta na ładny, nowoczesny, nowy obiekt kultury. To informacja dla tych, którzy do dziś uważają, że były w mieście ważniejsze wydatki. Ano były i są. Tylko kto ma je nazwać, rozpoznać i zrealizować?
Ruch w ?Tkaczu? pokazuje też, że powinien on być dużo większy niż jest. Nowoczesna, składana widownia zaplanowana została zaledwie na 150 miejsc siedzących. Dostawiane krzesełka dostarczają kolejnych miejsc, ale nie przysparzają uroku sali widowiskowej solidnego miejskiego obiektu, a przecież taką funkcję musi ?Tkacz?, póki co, pełnić i nie wiadomo jak długo jeszcze.
Budowa OK ?Tkacz? kosztowała niespełna 4 mln zł, wyposażenie, w tym głównie sceny, pochłonęło kolejny milion. Mamy więc wybudowany od zera nowy dom kultury za niespełna 5 mln zł.
W programie rewitalizacji po (miejmy nadzieję) urealnionych poprawkach zadanie pod nazwą ?renowacja i rozbudowa budynku kinoteatru ?Włókniarz? wraz z przebudową sali widowiskowej? kosztować ma 16 mln 979 tys. zł. Wyposażenie obiektu, w tym zaplanowane również wyposażenie kina, to 4,4 mln zł.
Budynek ?Włókniarza? wymaga więc gruntownej przeróbki, prac adaptacyjnych, a i tak usytuowanie sprawia, że niewiele da się tu architektonicznie zmienić. Problemem będzie z pewnością stworzenie dogodnego dojazdu i odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Choć częściowo problem rozładuje budowa ulicy Bibliotecznej, która ma być wytyczona między kinoteatrem a mediateką. Sama sala widowiskowa we ?Włókniarzu? po remoncie zaplanowana została wraz z widownią na 274 miejsca.
?Włókniarz?, jeśli tylko pozyskamy w którymś z dwóch konkursów środki unijne na jego rozbudowę i adaptację, będzie ok. cztery razy droższy niż budowa i wyposażenie od podstaw ?Tkacza?! Jak można by dysponować środkami, gdyby na początku przymiarek do inwestycji zapadła decyzja, że ?Tkacz? będzie pełnił rolę centralnego domu kultury w mieście i wybudować go nie za 5, a za 10 mln zł, planując autentycznie nowoczesną, dobrze nagłośnioną i oświetloną salę widowiskową i - jak przystało na 70-tysięczne miasto - widownię na 500 osób?
Ale takiej analizy, nie tylko kosztów, oczywiście nie było. Były polityczne tarcia i ambicje różnych pań, panów i grupek, którym się wydawało i wydaje, że realnie wpływają na kształt tego miasta. Owszem, wpływają, ale ile nieszczęścia my z tego mamy?
A co się stanie, gdy pieniędzy unijnych na kinoteatr jednak nie będzie? Wydamy prawie 20 mln zł miejskich pieniędzy na ?Włókniarza?? Czy na następne 50 lat na skutek bezmyślności i lenistwa decydentów zostaniemy z osiedlowym domem kultury, któremu przyjdzie pełnić funkcję centrum kulturalnego w mieście?


Agnieszka Łuczak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (1090) z dnia 9 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator