tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Koncepcja na plac

 
Jeszcze przed wakacjami znana będzie koncepcja architektoniczna przebudowy pl. Kościuszki w ramach programu rewitalizacji centrum miasta. Firma, która wygrała przetarg na wykonanie dokumentacji przebudowy ma taką koncepcję przedstawić w ciągu miesiąca.

Na początku stycznia na internetowej stronie Urzędu Miasta ogłoszony został przetarg na wykonanie pełnej dokumentacji przebudowy pl. Kościuszki w ramach rewitalizacji centrum miasta. Na początku lutego przetarg został jednak unieważniony. Ogłoszony ponownie został wreszcie rozstrzygnięty. Wygrała go warszawska Autorska Pracownia Projektowa CAT. Za kwotę 347 tys. zł do końca roku ma przygotować wszystkie projekty i wystąpić o uzyskanie pozwoleń na budowę. - Mamy nadzieję, że wyłoniony wykonawca wywiąże się rzetelnie z zadania - powiedział nam Adam Koziełek, kierownik Referatu Zamówień Publicznych UM. - Jest to bowiem doświadczona firma, która z powodzeniem przygotowywała projekty rewitalizacji centrów m.in. Sandomierza i Rzeszowa.
W ramach prac prowadzonych na pl. Kościuszki wymieniony ma zostać gazociąg, położona nowa instalacja wodno-kanalizacyjna, przystająca do kanalizacji już istniejącej po obu stronach al. Piłsudskiego. Płyta ma być też włączona do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, a deszczówka odprowadzana kanałem biegnącym w ul. Rzeźniczej. Przebudowanie i przełożenie do kanału technologicznego czeka też sieć telekomunikacyjną i energetyczną. To są najważniejsze prace, najbardziej pracochłonne i kosztowne, ale jednocześnie mało efektowne, bo po zakończeniu, zupełnie niewidoczne.
Najbardziej interesujące zwykłego mieszkańca miasta są jednak rozwiązania dotyczące komunikacji pieszej i kołowej na placu, ogródki letnie, pomniki, miejsce na scenę tymczasową dla koncertów plenerowych, zagospodarowanie urbanistyczne wskazanych wnętrz, przystanki autobusowe, postój taxi, punkt informacji turystycznej, punkt usługowy, szalet. Projekt ma też objąć zaplanowanie szaty roślinnej na placu, elementy tzw. małej architektury, czyli ławeczki, kosze na śmieci, murki, fontanny, schody, jednolite wzory szyldów i zadaszeń. Ma powstać również projekt oświetlenia placu.
Zgodnie z zawartą umową firma CAT przedstawi w ciągu miesiąca dwa warianty koncepcji architektonicznych pl. Kościuszki. Wybraną do realizacji wizualizację postaramy się zaprezentować na łamach TIT.
Dla porządku i przypomnienia warto dodać, że projekt rewitalizacji pl. Kościuszki nie obejmuje prowadzenia remontów i rozbiórek kamienic. Niektórym może się to wydać niezrozumiałe, ale należy pamiętać, że zdecydowana większość kamienic okalających pl. Kościuszki jest w prywatnych rękach. Miasto nie może działać na cudzym majątku. Remontowany będzie jedynie budynek po byłym sądzie.
Czekamy więc na projekt zmodernizowanego placu. Rzeczywiste prace mają szansę rozpocząć się wiosną przyszłego roku.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (982) z dnia 15 Maja 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator