tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Kolejne żubrzątko

 
W Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach urodziło się już trzecie żubrzątko w tym roku. Mały byczek przyszedł na świat w części hodowlanej rezerwatu.W zagrodzie pokazowej eksponowane są cztery żubry.


To już trzecie narodziny w smardzewickim rezerwacie w tym roku. Pod koniec kwietnia urodziła się jałóweczka (również w części hodowlanej). Tydzień później przyszła na świat kolejna samiczka, tym razem w zagrodzie pokazowej.
Trzecie młode jest płci męskiej, jego matką jest Pokląskwa a ojcem Pondar. - Bardziej cieszylibyśmy się z kolejnej jałóweczki. Z punktu widzenia rozrodu młode samice są nam bardziej potrzebne niż samce. Jednak nie ma co narzekać. Najważniejsze, że młode jest zdrowe - mówi Katarzyna Mierzwa, kierowniczka OHŻ w Smardzewicach.
Nowo narodzone cielę jest dwunastym żubrem w zagrodzie hodowlanej. Te zwierzęta nie są eksponowane turystom. Na odwiedzających w zagrodzie pokazowej czekają: mała jałóweczka urodzona miesiąc temu, jej matka Podwładna, roczny byczek Podjadacz i jego matka Pokarda. Ojciec młodych, Poloneskoy, ze względów bezpieczeństwa, będzie przebywał jeszcze przez kilka tygodni w zagrodzie obok.
Trójka urodzonych w tym roku żubrząt nie ma jeszcze imion. Zostaną ?ochrzczone? pod koniec sezonu. - Wszystkie żubry u nas urodzone miały imiona zaczynające się na Po, co oznacza krew nizinną, białowieską. Nie inaczej będzie w przypadku tegorocznych noworodków. Czekamy do końca września, bo być może w naszym rezerwacie pojawi się jeszcze jedno młode. Wtedy wszystkie żubrzątka dostaną imiona - wyjaśnia K. Mierzwa.
W tym roku ceny biletów wstępu do zagrody pokazowej zostały obniżone. Normalny kosztuje 4 złote, a ulgowy 2 zł. Po 2 zł (od osoby) płacą również rodziny z dziećmi. Do końca września żubry można oglądać w dni powszednie (z wyjątkiem wtorku) w godz. 9-16, a w weekendy 11-18.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1143) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator