tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Kawalerzyści gotowi do misji

 


Już wkrótce pierwsi żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej wylecą do Afganistanu, aby rozpocząć służbę w XIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Tomaszowska brygada bez wątpienia ma najbogatsze doświadczenia w misjach zagranicznych. Kawalerzyści brali udział we wszystkich zmianach PKW w Iraku i Afganistanie, tworząc Samodzielną Grupę Powietrzno-Szturmową. Tym razem stanowić będą podstawę całego kontyngentu.
Mimo doświadczeń nie zaniedbano niczego, aby jak najlepiej przygotować się do zadań. Wszyscy wyjeżdżający na misję zakończyli cykl przygotowań i przeszli wymagane testy. Ostatnim elementem były ćwiczenia dowódczo-sztabowe prowadzone w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Tam przez tydzień dowódcy różnych szczebli, którzy kierować będą działaniami w czasie misji w Afganistanie, doskonalili umiejętności i utrwalali procedury niezbędne do prawidłowego wykonania zadań i współpracy z koalicjantami. Dlatego polscy żołnierze ćwiczyli wraz z amerykańskimi kolegami, z którymi razem będą działać.
To były inne zajęcia niż na "normalnym" poligonie. Nie było biegania, strzałów, śmigłowców. Były komputery i łączność. Dzięki dokładnym mapom terenów, na których będą działać, kawalerzyści przy komputerach poznawali dokładne rozlokowanie swoich sił, utrwalali topografię, ćwiczyli procedury w czasie różnych zdarzeń.
- Część pozoracji zostało przygotowanych na bazie autentycznych zdarzeń, jakie miały miejsce w Afganistanie. Na bieżąco mogliśmy korygować błędy, a w razie potrzeby powtarzać działania - mówi gen. bryg. Marek Sokołowski, który będzie dowodził polskim kontyngentem. W ćwiczeniach, jako doradcy i instruktorzy, wzięli udział także uczestnicy XI zmiany.
28 lutego ćwiczenia zostały zakończone. Na podsumowanie i zamknięcie zajęć przyjechali: szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, gen. bron. Edward Gruszka - dowódca operacyjny Sił Zbrojnych i gen. broni Zbigniew Głowienka - dowódca Wojsk Lądowych. Była też delegacja z USA z gen. broni Donaldem Campbellem - dowódcą wojsk amerykańskich w Europie, gen. dyw. Denisem Cellettim - dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois i gen. bryg. Davidem Foksem, który dowodził w Afganistanie. Przygotowanie i umiejętności kawalerzystów zostały wysoko ocenione przez polskich przełożonych i amerykańskich dowódców. Mówiono o tym w czasie podsumowania zajęć oraz w czasie rozmów z dziennikarzami. Kieleckie ćwiczenia były również doskonałym sprawdzianem znajomości języka angielskiego kadry, która będzie bezpośrednio współpracowała z koalicjantami z NATO.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator