tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Kąpielisko w nowym miejscu

 
Nad PilicąNa brzegu Pilicy praca wre.
Kąpielisko ma być gotowe
za dwa tygodnie.


W środę (8 czerwca) tomaszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisało z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji umowę na prowadzenie w lecie miejskiego kąpieliska. Jednocześnie rozpoczęły się prace przy przygotowaniu terenu dla kąpieliska, które od tego roku będzie istniało w rejonie dawnej przystani Wistomu.
Kąpielisko na przystani przy ul. PCK istniało ponad 30 lat. Jego działalność od zawsze finansowało miasto. Ostatnio czyni to przez OSiR. Tradycyjnie uruchamiane jest na okres wakacji. Nad bezpieczeństwem kąpiących się zawsze czuwa dwóch doświadczonych ratowników (czasem w lipcu nawet trzech), których wspomagają ratownicy młodsi.
Przez ostatnie dwadzieścia lat kąpielisko organizował i prowadził OSiR. To ośrodek zatrudniał ratowników. W 2009 roku miasto pozbyło się kłopotu. Ogłosiło konkurs na zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. Wygrało tomaszowskie WOPR i teraz to stowarzyszenie finansuje pracę ratowników w sezonie letnim. Na ten sezon miasto dało ponad 12.000 zł, czyli niewiele więcej niż na pensje woprowców, czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Podobno mają pojawić się dodatkowe pieniądze w ramach innego programu.
- Dotacja miasta od lat jest na tym poziomie, a tymczasem wszystko wokół mocno zdrożało - mówi Tomasz Jarzyński, prezes WOPR w Tomaszowie. - Strzeżone kąpielisko to nie tylko wynagrodzenie ratowników. Potrzeba sporo rozmaitego wyposażenia, który ciągle trzeba odnawiać. Jeśli miasto nie zwiększy finansowania, to kąpielisko w Tomaszowie będzie działać w bardzo ograniczonym zakresie.
Na dzień dzisiejszy jednak możemy być spokojni. Jak powiedział nam Bogdan Smolarek, dyrektor OSiR, kąpielisko ruszy zgodnie z planem 23 czerwca wraz z początkiem wakacji. Będzie czynne codziennie w godz. 10.00-18.00.
Tylko że kąpielisko zniknie z przystani OSiR, miejsca, do którego tomaszowianie przywykli przez kilkadziesiąt lat. W tym roku będzie utworzone na zatoczce Pilicy w rejonie dawnej przystani wistomowskiej.
- Plan przeniesienia kąpieliska powstał już w 2008 roku, ale do tej pory nie mieliśmy na ten cel pieniędzy. Choć nie chodzi o wielką kwotę, to w naszym skromnym budżecie nie mieliśmy możliwości zaplanowania robót przy nowym kąpielisku - mówi dyrektor Smolarek. - Teraz robimy to własnymi siłami z pomocą zaprzyjaźnionej z woprowcami firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Myślę, że przeprowadzka kąpieliska będzie kosztować około 3.000 zł.
Specjalistyczne maszyny są potrzebne, by oczyścić dno rzeki, które w tym miejscu było już bardzo nieprzyjemne. W piasku utknęło wiele konarów i kamieni, na których osadzały się śmieci i rośliny. Konieczne jest ich usunięcie.
Trzeba też popracować nad brzegiem. Co prawda jest tam plaża, która schodzi do wody dość łagodnie, ale jej teren należało powiększyć i wyrównać. Teraz powstaje tam kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Znajdzie się tam także niezbędna infrastruktura. Poza kontenerami dla ratowników będą ustawione toalety typu toi toi i pojemniki na śmieci. Liczymy, że w przyszłości znajdzie się także prosty prysznic z zimną wodą.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (1090) z dnia 9 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator