tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Kącik Tuwima

 Kącik Tuwima powinien sąsiadować
z najładniejszą kamienicą
na wyremontowanym pl. Kościuszki.


O tym, że mamy rok tuwimowski i nic z tego dla Tomaszowa nie wynika, już pisaliśmy. Jedynie Ośrodek Kultury ?Tkacz? od czasu do czasu przypomina mniej znane fakty z życia Juliana Tuwima i jego związków z naszym miastem. Czyni to... na Facebooku, bo pewnie nie dostał pieniędzy na zorganizowanie jakiegokolwiek zdarzenia związanego z obchodami tuwimowskiego roku.
Pojawiła się jednak inicjatywa, by nie tyle rok, co samego Tuwima w mieście uhonorować. Jest pomysł, by na pl. Kościuszki pojawił się kącik Tuwima. Łódź ma ławeczkę Tuwima, u nas powinien stanąć okrągły stół, a za nim Tuwim ze swą wybranką, późniejszą żoną Stefanią Marchew. Że stół, to oczywiste, bo nic tak nie służy Tomaszowowi i nic go tak nie rozsławia jak wiersz Tuwima ?Przy okrągłym stole?, który za sprawą muzyki Zygmunta Koniecznego i pięknej interpretacji Ewy Demarczyk (a z czasem wielu innych znakomitych polskich artystek) znany jest powszechnie jako ?Tomaszów?.
- Pomysł jest taki, by kącik Tuwima usytuować obok kamienicy Konthe, jedynej wyremontowanej na pl. Kościuszki. Jak turysta będzie chciał zrobić sobie zdjęcie w kąciku Tuwima, to i utrwali na nim przyzwoity drugi plan - mówi Krystyna Wilk, radna miejska, gorąca propagatorka pomysłu.
Na razie zwrócono się do autora projektu zagospodarowania placu Kościuszki w ramach programu rewitalizacji o zaakceptowanie pomysłu. Przy okrągłym stole zasiadłby Tuwim ze Stefanią, ale byłyby i siedziska, na których można by przysiąść, zjeść loda, zrobić wspomniane pamiątkowe zdjęcie, a może nawet wysłuchać utworu ?Tomaszów?. - Kącik byłby też miejscem, w którym mogłyby się dziać niewielkie plenerowe zdarzenia kulturalne, happeningi - marzy radna Wilk. - Mam nadzieję, że projektant pozytywnie odniesie się do tego zamierzenia, bo na tę chwilę to, co zaplanowano usytuować na pl. Kościuszki, jest dość smutne i mało oryginalne.
Miasto ma się zwrócić do uznanego artysty plastyka o wykonanie projektu kącika. Ponieważ pieniędzy na takie przedsięwzięcie w miejskim budżecie nie ma, pojawił się pomysł, by ufundowali go lokalni przedsiębiorcy. Podobnie jak w wielu miejscach w kraju mieliby w zamian możliwość odciśnięcia ?swojego śladu? w sąsiedztwie kącika.
Czy tuwimowski kącik rzeczywiście powstanie? Ponoć wszyscy, którzy słyszą o pomyśle, odnoszą się do niego z wielką życzliwością. Jest on mocno apolityczny, więc zrealizować uda się go pod warunkiem, że żadna partia nie uzna go za swoje dzieło.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (1185) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator