tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Jak powstają powieści

 

W ramach obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza rozpoczynającego Tydzień Bibliotek do Miejskiej Biblioteki Publicznej 8 maja zaproszono autorkę powieści obyczajowych, ale również poezji, dramatów, słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych, Hannę Kowalewską (na zdjęciu). Pisarka opowiadała o drodze do literackiego zawodu, która rozpoczęła się w szkole średniej, by poprzez studia na wydziale filologii polskiej na UMCS w Lublinie doprowadzić ją do debiutu wydawniczego a następnie do wydania 9 powieści, z których część układa się w cykle. - Czasami trudno mi się rozstać z bohaterką, stąd kontynuacja jej losów w kolejnej powieści - mówiła na spotkaniu.

Pisarka zdobyła uznanie krytyków literackich i co ważne wydawców. Nie musi czekać na edytora, to oni czekają na jej maszynopisy. Czytelnicy uznają jej powieści za bestsellery (Tego lata w Zawrociu, Góra śpiących węży, Julita i huśtawki). Proza Hanny Kowalewskiej doczekała się tłumaczeń na język niemiecki i co rzadko się zdarza we współczesnej literaturze wznowień, czyli kolejnych wydań. Z sali padały pytania, np. jak trafić do wydawcy z debiutem? - Poprzez udział w konkursach literackich ogłaszanych przez wydawców, instytucje kultury, prasę fachową - odpowiadała pisarka. Pytano też o plany na przyszłość. - Od wielu lat mam w głowie zamysł na powieść science fiction. Są utwory, które zaczynam pisać, odkładam, by za jakiś czas do nich powrócić. Są powieści, które będą miały kontynuację. Mam też krótsze formy - opowiadania, które, gdy się uzbierają w tomik trafią do wydawcy, tak jak ?Kapelusz z zielonymi jaszczurkami? złożony z czternastu opowiadań publikowanych wcześniej w ?Polityce?, ?Twórczości?, ?Magazynie Literackim? i innych czasopismach.

Z każdym słowem pisarki zmniejszał się dystans pomiędzy nią a uczestnikami spotkania, by w chwili zakończenia przerodzić się w serdeczności owocujące dedykacjami w książkach, które można było kupić przed spotkaniem.

W maju są w programie pracy MBP kolejne spotkania z twórcami literatury. Najbliższe, 22 maja z poetami regionu łódzkiego i kolejne 27 maja z Ewą Ostrowską, autorką powieści obyczajowych dla dorosłych i młodzieży. Początek obu o godz. 17.00.


JaPa   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (982) z dnia 15 Maja 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator