tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Jagiełłą czy Kościuszką nie zostaniesz, ale Kowalskim jak najbardziej

 
Osób, które nie lubią swojego imienia lub wstydzą się nazwiska, jest mnóstwo. Polskie prawo dopuszcza zmianę danych osobowych. Osoba, która chce tego dokonać, jest jednak zobowiązana do podania ważnych powodów, a nowe imię lub nazwisko muszą spełniać określone warunki.


Zmiana nazwiska w ostatnim czasie stała się bardzo modna, dotyczy to przede wszystkim środowiska celebrytów i gwiazd, jednak zdarza się także, że zwykli zjadacze chleba udają się do urzędu stanu cywilnego i dokonują zmiany nazwiska na takie, które będzie określało ich osobowość, z którym będą mogli się utożsamić. Bardzo często zdarza się, że zmiana nazwiska związana jest z jakąś traumą z dzieciństwa, którą przeżyli, lub po prostu z tym, że dotychczasowe nazwisko jest śmieszne, mało poważne, że nie sprawdza się w prowadzeniu interesów. Jeśli chodzi o gwiazdy zmiana nazwiska, często jest uzasadniona. Celebryci robią to przede wszystkim dlatego, żeby nowe nazwisko było chwytliwe, zwracało na siebie uwagę, aby zapadało w pamięć, tudzież kojarzyło się tylko z tą osobą a nie inną.
Powodów do zmiany imienia lub nazwiska może być wiele: nie podoba nam się obecne, posługujemy się na co dzień innym niż zapisane w dowodzie, albo wzięliśmy rozwód i chcemy wrócić do poprzedniego. Czasami potrzeba zmiany wynika ze specyficznego poczucia humoru naszych rodziców, a czasami przyczyny są o wiele bardziej poważne. Niezależnie od powodów, procedura zawsze będzie bardzo podobna.
Za dawnego ustroju zmiana nazwiska nie była prosta. Wymagała procedury sądowej. Później problematyka ta została przypisana urzędom rejonowym, a od 1998 roku powiatom. Od 3 maja 2005 r. sprawy dotyczące zmiany imion i nazwisk są załatwianie przez urzędy stanu cywilnego, właściwe dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
W jakich przypadkach można zmienić imię lub nazwisko? Zmiany można dokonać, gdy aktualne jest ośmieszające albo narusza godność człowieka, który je nosi, w użytku jest inne imię lub nazwiska niż jest to udokumentowane, gdy imię lub nazwisko zostało bezprawnie zmienione albo chcemy nosić imię lub nazwisko zgodne z przepisami innego państwa, którego obywatelstwo również posiadamy. O ślubie i wynikającej z niego zmianie nazwiska już nie wspominając (ale w tym przypadku procedura jest inna). Zmiany można dokonać również z innych, ważnych powodów, jednak zawsze musimy je wskazać we wniosku o dokonanie zmiany.
Zmiana imion i nazwisk nie jest masowym zjawiskiem. Jak powiedział nam Paweł Bernacki, zastępca kierownika USC w Tomaszowie, w ubiegłym roku o takie zmiany wystąpiło 26 osób, a przez siedem miesięcy tego roku 17 osób. Najczęściej chodzi o zmianę nazwisk uznanych za ośmieszające.
Z siedemnastu tegorocznych wniosków dziesięć złożyły kobiety. Główny powód jest taki, że nie wiedziały, iż po rozwodzie tylko przez 3 miesiące od uprawomocnienia się wyroku mogą wrócić do rodowego nazwiska. Po tym terminie muszą przejść procedurę zmiany nazwiska. Na szczęście, nie robi im się przeszkód.
W internecie na stronie www.obmawiamy.pl można znaleźć listę nazwisk, które udało się zmienić. Wśród nich są: Wyczesany, Chujeba, Pierdas, Cyc, Spleśniały, Ściera czy Moczygęba. Lista jest bardzo długa. Dziwnych imion jest znacznie mniej niż tego typu nazwisk, choć i w Polsce fantazja rodziców w wymyślaniu imion dzieciom nie zna granic. Są bowiem tacy, którzy nazwali córeczkę Poziomka, Rysia, Dewi czy Aila, a syna Dąb, Max, Druzjan lub Abghati. Na szczęście nie na wszystkie pomysły zgadzają się w urzędach. Zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego urzędnik może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka ośmieszającego imienia. Co prawda, to mocno ocenne pojęcie, ale urzędnicy często robią problemy, a ludzie z reguły im ustępują.
Także wniosek o zmianę imienia i nazwiska możne być załatwiony odmownie. Anie lub Kasie, które marzą o imieniach Sandra lub Angelika, ponieważ - ich zdaniem - oddają ich charakter, mogą w urzędzie stanu cywilnego spotkać się z odmową. Podobnie jest z Kowalskim, który zechce nazywać się Czartoryskim lub Wajdą. Zgodnie z ustawą odmawia się dokonania zmiany na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy osoba ubiegająca się o zmianę ma członków rodziny o tym nazwisku. Nie uda nam się także zmienić imienia ani nazwiska na obco brzmiące, czy nie posiadające formy odpowiedniej do płci.
W tomaszowskim USC w ostatnich latach odmów zmiany nazwiska lub imienia nie było. To skutek podejścia urzędników do sprawy. Jak mówi kierownik Biernacki, przed złożeniem wniosku ludzie przychodzą po informacje i wtedy dokładnie im się tłumaczy, jaki są zasady i przepisy prawa. W efekcie dziwnych wniosków nie ma.
Warto też wiedzieć, że z mocy prawa wniosku nie uwzględnia się, gdy zachodzi obawa, iż wnioskodawca ubiega się o zmianę nazwiska w celu ułatwienia sobie prowadzenia działalności przestępczej albo w celu uchylenia się od odpowiedzialności karnej lub cywilnej.
Kierownik USC decyzję o zmianie imienia i (lub) nazwiska powinien wydać w ciągu czterech tygodni od złożenia wniosku. Procedura nie jest droga dla wnioskodawcy. Jeśli decyzja urzędnika będzie po jego myśli, wniesie (obecnie) opłatę wysokości 37 zł.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1151) z dnia 10 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator