tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Internat znów na sprzedaż

 
Spała

Na koniec czerwca zaplanowany jest szósty już przetarg na sprzedaż nieruchomości w Spale, w której przed laty działał internat, a później schronisko młodzieżowe. Cztery pierwsze podejścia były nieudane. W piątym było dwóch oferentów, ale mimo ogłoszenia zwycięzcy postępowanie zostało unieważnione. Czy szósta licytacja będzie skuteczna? Nie wiadomo, czy potencjalni nabywcy sprzed dwóch lat nadal są zainteresowani kupnem nieruchomości.

Nie było chętnych
Sprawa zaczęła się tuż po powstaniu powiatów, które stały się właścicielami wielu niepotrzebnych samorządom nieruchomości. Tak było z działką i obiektami przy ul. Wojciechowskiego 12 w Spale. Chodzi o dawny internat za byłą szkołą podstawową (obecnie Uniwersytet Łódzki). To działka o pow. 0,1948 ha oraz udział w 1/2 części działki sąsiedniej o pow. 0,0293 ha, na której stoi budynek o powierzchni zabudowy 530 mkw. i powierzchni użytkowej 442 mkw., który powstał w latach 1971-72. Znajduje się w nim 18 pokoi. Ostatnio wykorzystywany był na schronisko młodzieżowe.
Już w 2009 roku władze powiatu postanowiły pozbyć się niepotrzebnego majątku. Przetarg nieograniczony zaplanowany był na 28 stycznia 2010 roku, ale nie pojawili się oferenci. Natychmiast został ogłoszony drugi przetarg na 29 kwietnia, a ponieważ znów nie było chętnych, ogłoszono kolejną licytację na 19 września. Też nie doszła do skutku.
Po rocznej przerwie powiat ponownie przymierzył się do sprzedaży nieruchomości, ale czwarty już przetarg, zaplanowany na 2 sierpnia 2011 roku, znów nie doszedł do skutku. Nie było chętnych.

Było zainteresowanie
Kolejne podejście było w końcu udane. Do przetargu 4 października przystąpiło dwóch oferentów, ale w postępowaniu uczestniczyła tylko jedna osoba. Druga została wykluczona z powodów formalnych. Zdaniem komisji przetargowej nie miała upoważnienia do reprezentowania firmy. Przez wszystkie próby sprzedaży obowiązywała cena wywoławcza 400.000 zł. Do wygrania przetargu wystarczyło dać jedno postąpienie, wynoszące w tym przypadku 4.000 zł. Zrobił to Bogdan Myłyk i został zwycięzcą licytacji.

Przetarg anulowany
Spalski biznesmen nie został właścicielem nieruchomości. Wkrótce starosta przetarg unieważnił. Wykluczony z postępowania oferent złożył skargę na decyzję komisji przetargowej i okazało się, że urzędnicy nie potrafili prawidłowo zweryfikować jego dokumentów.

Sądy nierychliwe
Zwycięzca przetargu zaskarżył decyzję starosty do sądu w Piotrkowie. Pod koniec 2011 roku jego powództwo zostało oddalone. Biznesmen wystąpił z apelacją do wyższej instancji. Dopiero w końcu sierpnia 2012 roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie apelację oddalił.

Nowy przetarg
Dopóki droga sądowa nie została zakończona, powiat nie mógł ogłosić drugiego przetargu. Później, z powodu upływu czasu, nieruchomość musiała być ponownie wyceniona przez biegłego. Następnie należało ogłosić wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Dopiero w maju Zarząd Powiatu ogłosił szósty przetarg. Cena wywoławcza została podwyższona do 418.000 zł (zwolniona z podatku VAT). Licytacja zaplanowana jest na 26 czerwca.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator