tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Hołd żołnierzom wszystkich frontów

 

Przedstawiciele społeczeństwa miasta i powiatu spotkali się 7 maja na cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej, aby oddać hołd żołnierzom wszystkich frontów i cywilnym ofiarom drugiej wojny światowej w przeddzień 65. rocznicy kapitulacji hitlerowskich Niemiec.
Uroczystości rocznicowe rozpoczął hymn polski i modlitwa za ofiary wojny prowadzona przez ks. prałata Henryka Kowalińskiego. Pod cmentarnymi obeliskami harcerze i strzelcy zaciągnęli warty. Czas wojny i walki z najeźdźcą przypomniał w pięknym wystąpieniu płk Józef Suchodolski. Mówca był żołnierzem I Armii WP, która niosąc wyzwolenie spod okupacji, kładąc kres gehennie narodu polskiego, przyszła ze Wschodu. W ostatnich latach z pseudopolitycznych powodów nieczęsto się o tym mówi. Płk Suchodolski mówił to pomiędzy kwaterami grobów żołnierzy artylerzystów z 14. Samodzielnej Sudeckiej Brygady Artylerii Przeciwpancernej.
Kompania honorowa 25. BKP oddała salwę honorową na cześć ofiar wojny, którą poprzedził apel poległych. Przywołano w nim walczących na Wschodzie i Zachodzie, w partyzantce i konspiracji, ofiary Katynia i obozów śmierci, ofiary bombardowań i gułagów. Na grobach i pod obeliskami upamiętniającymi różne formy walki i wojenne tragedie delegacje władz samorządowych powiatu i miasta, organizacji kombatanckich, partii politycznych, szkół i placówek wychowawczych, organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów.
Na zdjęciu przedstawiciele władz samorządowych i organizacji składają kwiaty na płycie upamiętniającej poległych w styczniu 1945 roku podczas wyzwalania naszego miasta żołnierzy Armii Czerwonej.

Od autora. I pomyśleć, że trzeba było apelu biskupów, aby bardzo oficjalna delegacja poszła na cmentarz prawosławny z kwiatami na groby czerwonoarmistów. I jeszcze trochę liczb. W II wojnie światowej poległo 25 mln żołnierzy wszystkich walczących stron (i 30 mln cywilów), z tego w Europie 15 mln. 60 procent poległych to czerwonoarmiści. USA straciło w Europie 200 tys., a Brytyjczycy 300 tys. żołnierzy. Niemcy straciły w wojnie 4,6 mln poległych na wszystkich frontach, z tego 4 mln na froncie wschodnim. Polska straciła w wojnie 6 mln swoich obywateli. Powojenny ład w Europie owocuje 65 latami pokoju.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator