tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Historia powstania styczniowego w DOK

 

Białobrzegi - kiedyś wieś, a dzisiaj dzielnica Tomaszowa - miały swój epizod w powstaniu styczniowym w 1863 roku. Aby o tym epizodzie zainteresowani mogli dowiedzieć się więcej, Dzielnicowy Ośrodek Kultury zaprosił historyków znających temat i tych, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę o przeszłości ich małej ojczyzny. Dyrektorka placówki, Anna Zwardoń, otwierając spotkanie stwierdziła, że jeszcze nigdy w tym miejscu nie znalazło się tylu utytułowanych naukowo gości. Głównymi prelegentami byli dr Janusz Budziński, wykładowca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Piotrkowa oraz prof. dr Krzysztof Tomasz Witczak, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Ponieważ współorganizatorem spotkania był tomaszowski oddział Archiwum Państwowego w Piotrkowie na sali znaleźli się dr Tomasz Matuszak z Piotrkowa i dr Andrzej Wróbel z Tomaszowa oraz Maciej Hubka, archiwista, który na tę okazję przygotował wystawę dokumentów związanych z powstaniem, a dotyczących naszego miasta. Wśród słuchaczy była grupa członków koła Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Prelekcji przysłuchiwali się regionaliści Jarosław Pązik, prezes Stowarzyszenia dla Białobrzegów, Jarosław Cielebon, Jerzy Wojniłowicz i Andrzej Kobalczyk.
Janusz Budziński mówił o kierownictwie powstania, o jego dyktatorach, rządzie i dowódcach. Krzysztof Witczak o bitwach w naszej okolicy, o tomaszowianach w powstańczych szeregach, o ks. Żmudowskim, proboszczu białobrzeskiej parafii, który wspierał powstańców, a w kościele pw. św. Marcina odbierał przysięgę od tomaszowian przystępujących do powstania.
Wykładom towarzyszył pokaz multimedialny dokumentów, fotografii, obrazów i fragmentu filmu J. Machulskiego "Szwadron".
Zebrani mogli obejrzeć prace plastyczne dotyczące powstania, a zgłoszone do konkursu zorganizowanego przez DOK. Andrzej Kobalczyk przypomniał zorganizowaną w maju w Skansenie Rzeki Pilicy rekonstrukcję historyczną. Reasumując, posłużę się stwierdzeniem dyr. Anny Zwardoń, że takie spotkania są lepszym sposobem na przyswajanie historii niż sucha szkolna lekcja z podręcznikiem. Zapowiedziała też, że po tym pierwszym będą kolejne.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator