tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Groty do remontu

 

Jak już pisaliśmy w tym roku Tomaszów przystąpi do realizacji projektu „Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk grot nagórzyckich na podziemną trasę turystyczną”. Inwestycja współfinansowana będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2007- 2013, w ramach osi priorytetowej III: gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, działanie III.5 infrastruktura turystyczno-rekreacyjna.
W wyniku prac adaptacyjnych w grotach powstanie podziemny szlak turystyczny. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w rejonie centralnej Polski. Wykonane zabezpieczenia pozwolą na bezpieczne zwiedzanie nieczynnych wyrobisk.
W grotach wybudowana zostanie trasa podziemna w drewnianej obudowie podporowej. Zwiedzający poruszać się będą po drewnianych podestach z poręczami i balustradami. Trasa dostępna będzie dwoma otworami wejściowymi: od głównej ulicy Pod Grotami oraz wyjściem w postaci szybiku w północno-zachodniej części grot. W podziemiach trasa przebiegać będzie dwoma prawie równoległymi chodnikami. Długość planowanych odcinków to łącznie 159,2 m. Trasa będzie przebiegała w centralnej części wyrobisk i ze względu na ażurowy charakter obudowy będzie widoczna cała przestrzeń podziemna. Podświetlenie samej trasy oraz wybranych elementów wyrobisk winno tworzyć niezwykle ciekawą przestrzeń podziemną.
W północno-zachodniej części grot, w miejscu obecnego zawału wykonany zostanie szybik. Szybikiem tym, o głębokości 13,50 m, zwiedzający będą wychodzili z trasy podziemnej. Dalszy ciąg trasy będzie prowadził wyznaczonym szlakiem na powierzchni w rejon ul. Pod Grotami. Cały teren nad grotami zostanie ogrodzony i będzie niedostępny dla nieupoważnionych osób.
Przetarg na wykonanie prac adaptacyjnych zostanie ogłoszony po wprowadzeniu zadania do tegorocznego budżetu, zapewne wiosną. Groty to specyficzny obiekt. Nie obowiązują w nim ani zasady ustalone przez ustawę Prawo budowlane, ani Prawo górnicze. Wykonawca prac adaptacyjnych nie będzie więc musiał np. ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wszystko wskazuje jednak na to, że adaptacji będzie musiała podjąć się firma specjalistyczna. Przebieg prac nadzorować mają naukowcy z krakowskiej AGH. Prace potrwają minimum pół roku. Być może więc oddanie trasy turystycznej odbędzie się dopiero w przyszłym roku.
Całość ma kosztować 4,4 mln zł. Miasto otrzyma na ten cel 3,3 mln zł środków zewnętrznych.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator