tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

KUPIĘ MIESZKANIE DO REMONTU ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Groty bez pozwolenia na budowę

 

Zakończyła się budowa trasy turystycznej w grotach nagórzyckich. Niestety koniec prac budowlanych nie oznacza, że obiekt czeka już na turystów. Zanim pierwsi turyści zaczną zwiedzać groty, może minąć nawet rok.
Z ponadmiesięcznym opóźnieniem, wynikającym z konieczności wykonania dodatkowych prac zabezpieczających, zakończył się remont grot nagórzyckich. Prace wykonywała krakowska firma AMC. Projekt współfinansowany jest przez Urząd Marszałkowski w Łodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całość inwestycji to 4,3 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 3,3 mln zł. Urząd Marszałkowski przekazywał środki w kolejnych transzach. Do rozliczenia pozostało ok. 20% całej kwoty, która zgodnie z przedłożonymi fakturami powinna wpłynąć do miejskiej kasy w połowie tego miesiąca. O szczegółach dotyczących rozwiązań technicznych i zakresie prac w grotach informowaliśmy czytelników kilkakrotnie. Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że adaptacja grot nagórzyckich odbywa się bez pozwolenia na budowę, ale jednocześnie nie jest to samowola budowlana. Tak sprawę postawił Wydział Architektury i Budownictwa starostwa, który stwierdził, że nie jest organem właściwym do wydawania pozwolenia, gdyż groty nie są budowlą, ale wyrobiskiem górniczym. Historycznie, owszem, ale formalnie grot nie da się już sklasyfikować jako obiektu górniczego. Potwierdziły to z kolei Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Dlatego ?samowola budowlana? w grotach okazała się w pełni uzasadniona i zgodna z prawem.
Obecnie ogłoszony jest przetarg na wyłonienie wykonawcy aranżacji grot. Oświetlenie, wentylacja, zainstalowanie stosownej scenografii w kilku punktach trasy, którą przemierzać będą turyści pozwoli dopełnić prace budowlane i przynieść oczekiwany efekt. O pomysłach związanych z aranżacją grot pisaliśmy również na łamach TIT. Pracowali nad nią fachowcy z Fabryki Dekoracji z Krakowa przy mocnym zaangażowaniu Andrzeja Kobalczyka, dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy. Otwarcie ofert przetargowych nastąpi 14 lipca. Jeśli wykonawca zostanie wyłoniony, będzie miał czas do końca września na wykonanie zaplanowanych prac.
Być może po tym terminie groty będzie można już zwiedzać, ale wciąż nie będą one regularnie udostępniane turystom. Będą musiały poczekać na kolejną inwestycję, którą początkowo miasto planowało wykonać jeszcze w tym roku, a którą - o czym również informowaliśmy - przełożyło na początek przyszłego roku. Chodzi o parking oraz budynek stanowiący zaplecze obsługi ruchu turystycznego, który trzeba już wybudować wyłącznie ze środków własnych, bez unijnego wsparcia. Dziś bez toalet, miejsc parkingowych, punktu handlowego trudno wyobrazić sobie obiekt pretendujący do miana atrakcji turystycznej.
Kolejne środki trzeba będzie wydatkować na promocję nowej na mapie regionu i województwa atrakcji turystycznej. Na ten element inwestycji uda się być może znów pozyskać zewnętrzne wsparcie finansowe. Pod koniec maja Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji UM przygotował i złożył wniosek na dofinansowanie zadania pn. Tomaszowska Okrąglica - wsparcie promocji i działań marketingowych tomaszowskiego produktu turystycznego. Jak już pisaliśmy, ?Tomaszowska Okrąglica? to trzy w jednym: rezerwat Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy i groty nagórzyckie. Miasto stara się o pozyskanie prawie pół miliona złotych na promocję tej regionalnej marki. Byłoby to m.in. opracowanie i wydanie przewodników, folderów, map, biletów pamiątkowych w trzech językach, przygotowanie materiałów filmowych, stworzenie i obsługa strony internetowej itp.
Tak więc same groty, choć już od środka ?wybudowane? i zabezpieczone, jeszcze jakiś czas poczekają na turystów.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator