tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Gospodarka, personalia, finanse oraz... dziki

 
Lubochnia

Zdominowały posiedzenie Rady Gminy zwołane w Lubochni 29 października. Program krótki, sesja również, choć rozpoczęła się z niewielkim poślizgiem. Czwartkową naradę poprzedziło, bowiem wspólne posiedzenie wszystkich komisji problemowych, które na gorąco dopracowywały ostateczne stanowiska wobec uchwał, które miały być tego dnia podjęte.
Uchwalono nowy statut gminy. - Powołana do tego specjalna komisja, pod kierunkiem Piotra Majchrowskiego, prawnika z wykształcenia, pracowała nad dokumentem kilka miesięcy - wyjaśnia sekretarz UG Marek Krukowski. - Doszlifowano starą wersję statutu, dopasowując ją do realiów XXI wieku. Znajdziemy w nim między innymi zapisy, które określają zasady wglądu mieszkańców gminy do dokumentów samorządowych, ustalono nowe możliwości wyboru komisji problemowych i przewodniczących komisji oraz wykorzystanie herbu i flagi gminnej. Dokument ma także zdyscyplinować samorząd i uniemożliwić przewodniczącemu lub radnym blokowanie prac Rady Gminy.
Wysłuchano wójta Andrzeja Popłońskiego i przewodniczącego RG, którzy na podstawie informacji Urzędu Skarbowego, dokonali publicznej analizy oświadczeń majątkowych urzędników i radnych. Wskazali błędy formalne, które zainteresowani musieli fiskusowi wyjaśnić i poprawić. Przewodniczący odczytał pismo służb wojewody o wszczęciu postępowania wobec wcześniejszej decyzji RG, która uchwaliła opłaty za przedszkole niezgodnie z prawem. Przedstawił również pismo dyrektorki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego skierowane do samorządu. W obszernym dokumencie wskazuje ona trudne warunki i ciasnotę panującą w przedszkolu, które otacza opieką 139 wychowanków we wszystkich grupach wiekowych.
Nieco zamieszania pojawiło się przed zakończeniem narady, kiedy wójt powiedział że do roku 2011 gmina wybuduje nowe przedszkole. Informacja nie spodobała się radnemu Głowackiemu. Twierdzi, że takimi obietnicami Andrzej Popłoński rozpoczyna kampanię wyborczą. Domagał się również wyjaśnienia, dlaczego od wielu lat gmina zaniechała realizacji obietnicy wielokrotnie składanej wyborcom mundurowym, czyli wybudowania podstawówki przy stadionie jednostki wojskowej w Nowym Glinniku. Przyczyny wyjaśnił Maciej Kamyk. Jego zdaniem, inwestycję blokuje Agencja Mienia Wojskowego, odmawiając przekazania Lubochni niedokończonej hali sportowej i uzbrojonych terenów pod budowę szkoły.
Jak co roku, o tej porze wraca temat dzików, które wywołują ogromne szkody w uprawach. Zastanawiano się co będzie zimą, kiedy wygłodniałe zwierzęta ruszą między zabudowania? Przypominano, że w tym roku dziki parokrotnie szarżowały na dzieci i dorosłych przechodzących w pobliżu lasów.
Plaga dzików spowodowała, że gmina wydała w tym roku 200 zezwoleń na odstrzał tych zwierząt na swoim terenie. Myśliwi wykonali już planowany odstrzał, a problem szkód wywołanych przez te zwierzęta nie maleje. Dlatego gmina wyda dalsze zezwolenia na odstrzał. Z myśliwskich statystyk wynika, że w ostatnich latach ilość dzików w gminie Lubochnia zwiększyła się prawie trzykrotnie.
Sołtysi domagali się spotkania z prezesami kół łowieckich funkcjonujących na terenie gminy. Chcą wspólnie ustalić kryteria dalszych odstrzałów. Poszukują również możliwości działań odstraszających zwierzynę leśną.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1007) z dnia 5 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator