tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Gmina chce pomóc Marzenie, ale nie może

 Marzena Kołodziejczyk.
Mogłaby promować swoją miejscowść i gminę.


O Marzenie Kołodziejczyk pisaliśmy dwa tygodnie temu. Niepełnosprawna mieszkanka Twardej potrzebuje 30 tys. zł na zakup nowego, lepszego wózko-roweru, żeby skuteczniej ścigać się z najlepszymi w kraju.
Marzena sama wzięła sprawy w swoje ręce. Złożyła podanie do wójta gminy Tomaszów z prośbą o przyznanie jej środków na nowy sprzęt lub chociaż częściową jego refundację. - Napisałam, że startując w zawodach, promuję moją gminę i województwo - argumentuje. Jednak nie udało jej się przekonać władz gminnych i dostała odpowiedź odmowną.
- Z całego serca chcielibyśmy jej pomóc, ale nie możemy - tłumaczy Ignacy Niedziałkowski, wójt gminy Tomaszów. - Rozmawiałam w tej sprawie z prawnikami i nie mamy możliwości prawnych, żeby pomóc Marzenie - dodaje Aneta Maciażek, skarbnik gminy.
Marzena jest zawodniczką Integracyjnego Klubu Sportowego Smok Lotos Orneta, klubu z województwa warmińsko-mazurskiego. - Jeśli władze klubu wystąpiłyby do mnie, to może znaleźlibyśmy „furtkę” i postaralibyśmy się przynajmniej o część potrzebnych pieniędzy. Myślę, że podobna pomoc mogłaby przyjść ze strony starostwa - twierdzi wójt Niedziałkowski. Jednak Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie nie zajmuje się pomocą niepełnosprawnym sportowcom. Teoretycznie o ewentualną pomoc Marzena mogłaby się starać u władz Tomaszowa. Jednak biorąc po uwagę to, że nie jest jego mieszkanką, szanse wsparcia są bardzo małe.
Realnymi pieniędzmi dysponuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które posiada środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Można wózek sportowy podciągnąć pod sprzęt rehabilitacyjny. Wtedy możliwe jest dofinansowanie nawet 60 procent potrzebnej kwoty. Jednak po złożeniu wniosku, okres oczekiwania na jego rozpatrzenie wynosi 2 lata. W tej chwili zajmujemy się sprawami z maja 2008 r. Potrzeby są olbrzymie - wyjaśnia Ewa Grad z tomaszowskiego PCPR-u.
Środki budżetowe na pomoc dla sportowców niepełnosprawnych przyznaje również Regionalne Centrum Polityki Społecznej, działające przy Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. - Ogłaszane są konkursy na udzielenie wsparcia dla stowarzyszeń lub fundacji działających na terenie województwa łódzkiego - mówi Barbara Kowalska z RCPS-u w Łodzi. Marzena jest zrzeszona jednak w klubie z Ornety. Klub mógłby się postarać o wsparcie dla swojej podopiecznej w podobnych instytucjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale dla mieszkanki województwa łódzkiego trudno byłoby uzyskać jakąkolwiek pomoc.
- Szukanie pomocy dla sportowców niepełnosprawnych to droga przez mękę. Trzeba docierać do ludzi, szukać kontaktów, próbować omijać procedury prawne. To wszystko zależy od dobrej woli władz lokalnych - tłumaczy Bogdan Król, trener Marzeny i prezes klubu IKS Smok Lotos Orneta, który jest związany ze środowiskiem sportowców niepełnosprawnych od trzydziestu lat. - Oczywiście mogę wystąpić do władz gminy Tomaszów o pomoc dla Marzeny, jednak nikt mnie tam nie zna. Raczej nie zareagują przychylnie na wniosek klubu z drugiego końca Polski - dodaje Król.
Trener Marzeny twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem dla jego podopiecznej byłaby pomoc sponsorów lub znalezienie osoby z naszego powiatu, która poprzez swoje kontakty potrafiłaby dotrzeć do organów decyzyjnych i znaleźć potrzebne pieniądze. - Przecież to nie jest jakaś zawrotna suma. Region tomaszowski jest dużo bardziej rozwinięty gospodarczo niż Orneta, i chyba ze znalezieniem sponsorów nie powinno być większych problemów - wyraża nadzieję Król.
W Łodzi działa Sportowe Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Start”, które dostaje fundusze od prezydenta Łodzi. Może rozwiązaniem problemów Marzeny byłoby wstąpienie do tego stowarzyszenia. Wtedy mogłaby liczyć na zrefundowanie zakupu nowego sprzętu. Innym wyjściem z sytuacji byłoby występowanie pod banderą klubu z gminy Tomaszów, ale póki co takiego nie ma. Ostatecznie Marzena może zmienić adres zamieszkania na Ornetę.
Najlepiej jednak będzie, jeśli ktoś znaczący z naszego powiatu zajmie się problem niepełnosprawnej sportsmenki. Przecież mieszkanka Twardej, startując na zawodach rangi krajowej, a być może w tym sezonie nawet międzynarodowej, promuje nasze województwo, powiat, miasto i gminę. Początek sezonu już 31 marca w Poznaniu, jest więc jeszcze czas, żeby Marzena zaczęła go na nowym wózko-rowerze.


Adrian Grałek   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (1021) z dnia 18 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator