tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Gdzie zarejestrować zaczipowanego psa?

 

Na ten problem zwróciła nam uwagę jedna z czytelniczek. - W październiku ub.r. jeden z tomaszowskich weterynarzy namówił mnie do zaczipowania psa. Pies jest rasowy, więc pomyślałam sobie, że gdyby zginął, łatwiej go odnajdę - mówi pani S. - Kiedy już zapłaciłam za usługę i zapytałam go, do jakiej bazy danych mam psa zgłosić, weterynarz odpowiedział, że on nie wie i odesłał mnie do Urzędu Miasta. Tam też nikt nie potrafił udzielić mi żadnych informacji. Wydałam niepotrzebnie 40 zł, bo skoro ani weterynarz, ani miasto nie mają bazy danych, to po co czipować psy?
Według wyjaśnień, jakie otrzymaliśmy z Wydziału Inżyniera Miasta, każdy weterynarz, który zakłada zwierzętom elektroniczne czipy, powinien mieć do nich czytnik i albo stworzyć samodzielnie bazę zaczipowanych przez siebie psów, albo podpisać umowę z firmą, fundacją czy instytucją, która taką bazę danych posiada. Miasto odpowiada wyłącznie za kastrację i czipowanie psów, które trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Takie psy wychodzące ze schroniska i trafiające do nowych właścicieli znajdowały się w bazie danych lekarza weterynarii współpracującego ze schroniskiem (każdy właściciel czworonoga musi wyrazić zgodę na umieszczenie swoich danych w takiej bazie). W tym roku magistrat znalazł inne rozwiązanie. - Jesteśmy w trakcie opracowywania umowy dotyczącej współpracy z międzynarodową bazą Safe-Animal, w której będziemy mogli bezpłatnie umieszczać dane zaczipowanych zwierząt. Będzie to jednak dotyczyło tylko zwierząt pochodzących z naszego schroniska - wyjaśnia Barbara Misiurska, naczelniczka Wydziału Inżyniera Miasta. Od listopada 2007 roku miasto pokryło koszty zaczipowania 527 psów, które trafiły do schroniska.
Safe-Animal współpracuje już z takimi miastami jak Warszawa, Poznań, Łódź, Bytom czy Szczecin. W niektórych z nich prowadzone są programy bezpłatnego czipowania psów. Usługi takie świadczą nieodpłatnie lekarze weterynarii, z którymi urzędy miejskie podpisały stosowne umowy.
W bazie Safe-Animal nieodpłatnie dane zwierząt mogą umieszczać także hodowcy i właściciele czworonogów. Jeśli więc ktoś chce na własna rękę zaczipować psa i wpisać go do międzynarodowego rejestru w Brukseli (znajduje się w nim już ponad 25 mln zwierząt), może to zrobić drogą elektroniczną. Wszelkie informacje o Safe-Animal oraz zasady rejestracji psów znaleźć można na stronie internetowej pod adresem: www.safe-animal.eu.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
W dziale Opinie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator