tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Fuzja klasyki i jazzu

 
Niedawno, wraz z dwustoma innymi pianistami, grała na najdłuższych „muzycznych” urodzinach Chopina w warszawskim Domu Polonii. W piątek, 12 marca Lena Ledoff wystąpiła przed tomaszowską publicznością, dając niezapomniany koncert złożony z kompozycji Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy.

Urodzona w Rosji, a mieszkająca obecnie w Polsce Lena Ledoff to jedna z najciekawszych postaci warszawskiej sceny jazzowej. Z wykształcenia jest pianistką klasyczną (ukończyła Akademię Muzyczną w Woroneżu). Jazz gra od przeszło 10 lat. Próbuje zatrzeć granicę między tymi dwoma gatunkami. Z muzyki poważnej czerpie inspirację i tematy. W rezultacie powstają pełne czarownego klimatu transkrypcje: Chopina, Griega, Szymanowskiego. Do Tomaszowa artystka przyjechała ze swoim projektem zatytułowanym „Komeda - Chopin - Komeda”. Zagrała na specjalnie na tę okazję sprowadzonym fortepianie koncertowym Steinwaya, co sprawiło, że mimo nie najlepszej akustyki Włókniarza, koncertu słuchało się wyjątkowo dobrze. Wielka w tym zasługa także samej pianistki, jej umiejętności nawiązywania więzi z publicznością, niezwykłej osobowości i poczucia humoru, którym bawiła słuchaczy w trakcie przerw między kolejnymi wykonaniami.
Suita jazzowa na fortepian solo „Komeda - Chopin - Komeda” to autorski projekt Leny Ledoff. Pianistka sięgnęła po utwory Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy, odnajdując w nich wspólny mianownik, jakim jest liryka, bogactwo melodii, częste odniesienia do polskiej muzyki ludowej oraz uniwersalizm. Utwory obu kompozytorów zestawia ze sobą intuicyjnie. - Często pytają mnie, jak dobieram te kompozycje, a ja sama nie wiem - mówi. - Gdybym wiedziała, pewnie przestałabym to robić - dodaje ze śmiechem. Na koncertach często improwizuje, dodając lub ujmując coś z już gotowych aranżacji. Pianistka przyznaje, że często sama nie wie, jak potoczą się jej koncerty, w jakim momencie skończy rozpoczęty właśnie utwór, by zastąpić go kolejnym.
Podczas piątkowego koncertu zagrała m.in. Balladę g-moll, Walca a-moll, Preludium d-moll i E-dur Chopina oraz tematy z filmów „Rosemary's baby” i „Jutro premiera” oraz „Svantetic” Komedy, a także własne kompozycje inspirowane utworami obu pianistów.
Publiczność wypełniająca po brzegi salę Włókniarza podziękowała Lenie Ledoff za koncert owacjami na stojąco, a artystka odwdzięczyła się kilkakrotnymi bisami.
Oby więcej takich imprez na najwyższym poziomie udało się organizować w naszym mieście.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator