tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Euro dla każdego

 Euroakcenty pojawiły się nawet na powiatowym
miodobraniu w Żelechlinku.
Na zdjęciu ?Europlacek?.


Piłkarskie mistrzostwa Europy to wydarzenie nie tylko dla kibiców sportowych. Podczas Euro 2012 przed telewizorem zasiadają też futbolowi laicy, którzy interesują się piłką nożną tylko od wielkiego święta. Wśród nich są również czytelnicy TIT-u, dla których nie wszystko to, co się dzieje na boisku, jest jasne. Postaramy się rozwiać wątpliwości.
Na początek kilka słów na temat regulaminu Euro. W turnieju bierze udział 16 zespołów podzielonych na cztery grupy. Z każdej grupy do ćwierćfinału awansują dwa pierwsze zespoły. O wyższym miejscu w przypadku równej ilości punktów decyduje bilans meczów bezpośrednich, czyli kolejno: większa liczba punktów, lepsza różnica goli, większa liczba strzelonych goli. W dalszej kolejności różnica bramek i większa liczba strzelonych bramek we wszystkich spotkaniach grupowych. W ostateczności o kolejności decyduje wyższy współczynnik UEFA (wyniki z ostatnich mistrzostw świata i Europy i eliminacji Euro). Jeśli jednak dwa zespoły z równą liczbą punktów i identycznym bilansem bramkowym zmierzą się ze sobą w ostatnim meczu i spotkanie zakończy się remisem, to o awansie do kolejnej rundy zdecyduje seria rzutów karnych.
W fazie pucharowej (od ćwierćfinałów), jeśli po 90 minutach jest remis, sędzia zarządza 30-minutową dogrywkę, w której nie obowiązują zasady złotego i srebrnego gola. Jeśli dodatkowe pół godziny nie przyniesienie rozstrzygnięcia, o awansie zadecydują rzuty karne.

Ceremoniał spotkania
Każda z drużyn, biorąca udział w turnieju Euro 2012, składa się z 23 zawodników (w tym trzech bramkarzy). Zawodnicy muszą grać z numerami od 1 do 23. Oczywiście mecz zaczyna tylko pierwsza jedenastka, pozostali zasiadają na ławce rezerwowych. W czasie jednego meczu trener może zmienić trzech zawodników.
Podczas Euro na ławce rezerwowych, oprócz dwunastu rezerwowych piłkarzy, mają prawo siedzieć trzej trenerzy, lekarz, fizjoterapeuta, kierownik drużyny i pięciu oficjeli reprezentacji. Ponadto tuż przy linii bocznej boiska może stać nie tylko trener, ale też tłumacz, jeśli dana reprezentacja zgłosi taką potrzebę.
Już wydarzenia poprzedzające spotkanie są wielkim ceremoniałem. Kilka minut przed początkiem meczu jedenastki obu drużyn ustawiają się w tunelu stadionu. Jako pierwsi na murawie pojawiają się sędziowie, a piłkarze wchodzą na boisko w towarzystwie dzieci (podczas Euro to tzw. dziecięca eskorta McDonald?s). Obie drużyny stają w szeregu, żeby wysłuchać hymnów narodowych obu państw. Najpierw grany (i śpiewany przez kibiców i samych piłkarzy) jest hymn reprezentacji, występującej w danym meczu w roli gościa. Później następuje przywitanie piłkarzy obu ekip. Po tym kapitanowie obu drużyn spotkają się z sędziami na środku boiska. Arbiter główny rzutem monetą rozstrzyga, która drużyna zaczyna mecz. Drugą połowę, po zmianie stron boiska, rozpoczyna zespół, który przegrał losowanie.

Komplety strojów
Stroje reprezentacji są zazwyczaj tożsame z barwami narodowymi. Ubiorem różni się tylko bramkarz. Na mistrzostwa Europy każda z drużyn ma przygotowane co najmniej dwa zestawy strojów. Wybierane na każdy mecz, tak żeby różnić się od rywali. Polacy grają w białych koszulkach i czerwonych spodenkach lub w jednolitych biały (jak ostatnio z Rosją) albo czerwonych strojach. Rosjanie na biało albo czerwono z poprzecznym pasem na koszulkach w barwach narodowych. Do Holendrów od zawsze przypisany był kolor pomarańczowy. Na Euro występują w pomarańczowych koszulkach i czarnych spodenkach (lub odwrotnie). Niemcy ubierają białe koszulki i czarne spodenki albo zielone koszulki i białe spodenki. Włosi tradycyjnie na niebiesko. Tego koloru mają koszulki (wtedy białe spodenki) lub spodenki (przy białym kolorze koszulek). Chorwaci w tradycyjnie biało-czerwonej szachownicy albo na niebiesko. Ciekawe stroje mają Hiszpanie. Czerwono-granatowe albo niebiesko-białe.
W przerwie meczu piłkarze mogą zmienić spocone lub przesiąknięte deszczem koszulki. Wymianie podlega również porwana odzież i zniszczone obuwie. Okazuje się, że zawodnicy kwadrans odpoczynku wykorzystują też na poprawę fryzury. Cristiano Ronaldo w meczu z Niemcami pokazał dwie wersje uczesania.
Sześciu sędziów
Każdy mecz Euro 2012 prowadzi aż sześciu sędziów: główny, dwóch asystentów na liniach bocznych, dwóch bramkowych na linach końcowych i techniczny.
Oczywiście zawsze decydujący głos ma arbiter główny, który w spornych sytuacjach sugeruje się podpowiedziami pomocników. Powtórki akcji możemy oglądać na ekranach telewizorów albo na telebimach na stadionie. Jednak sędzia, podejmując decyzję, nie może skorzystać z zapisu wideo. Inaczej jest np. w hokeju, gdzie sędziowie przerywają mecz i interpretują, klatka po klatce, sporne sytuacje.
Wobec tego przepisu nieoceniona jest rola sędziów bocznych, którzy widzą najlepiej, który z zawodników ostatni dotknął piłkę wychodzącą poza linię boczną. Powinni również podnieść chorągiewkę, jeśli piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania do niego podania znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej (nie ma wymogu, aby jednym z nich był bramkarz). Wtedy jest pozycja spalona.
Natomiast sędziowie na liniach końcowych boiska obserwują dokładnie sytuację w polu karnym i orzekają, czy piłka przekroczyła linię bramkową.
Sędzia techniczny, znajdujący się poza boiskiem, widzi najlepiej środkową część placu gry.
Jego głównym zadaniem jest koordynacja zmian zawodników i wskazywanie, po konsultacji z arbitrem głównym, doliczonego czasu gry.

Bezwzględne przepisy
Podczas Euro przepisy gry zostały zaostrzone. Sędziowie mają obowiązek ostro reagować nie tylko na ewidentne faule, ale też na wszelkie próby wywarcia na nich presji poprzez pokrzykiwanie, wymachiwanie rękoma czy wybuchy złości oraz na symulowanie. Nie ma pobłażania za łapanie rywala za koszulkę czy przytrzymanie podczas wykonywania stałych fragmentów gry (rzutów rożnych i wolnych). Za takie przewinienia w polu karnym mogą podyktować również rzuty karne.
W związku z tym sędziowie mogą częściej sięgać do kieszeni po żółte i czerwone kartki.
W meczu z Grecją z boiska został wyrzucony polski bramkarz. Sędzia podjął dobrą decyzję, ponieważ grecki napastnik został sfaulowany przez Wojciecha Szczęsnego w sytuacji sam na sam. Gdyby go minął, miałby przed sobą tylko pustą bramkę.
Czerwoną kartkę można dostać również za atak na przeciwnika od tyłu lub za brutalny faul czy zachowanie na boisku lub w konsekwencji dwóch żółtych kartek.
Po otrzymaniu dwóch żółtych kartek (w dwóch różnych meczach) zawodnik musi pauzować w kolejnym spotkaniu. Podobna kara (lub wyższa, jeśli tak zdecyduje Komisja Dyscyplinarna UEFA) jest za jedną czerwoną. Dlatego w spotkaniu z Rosją nie mógł zagrać Wojciech Szczęsny. Pojedyncze żółte kartki zostaną jednak anulowane po ćwierćfinałach.
Sędzia może przerwać grę, gdy zawodnik jednej z drużyn leży na boisku. Jednak zgodnie z zasadami fair play, powinna to zrobić drużyna będąca przy piłce, wybijając ją poza boisko. Jednak przykład Szwedów w meczu z Ukrainą pokazuje, że gest Brazylijczyka Garrinchy sprzed ponad 50 lat nie zawsze jest praktykowany.
Piłkarze podczas meczów dopuszczają się też małych oszustw, które w końcowym rozrachunku mogą być bardzo ważne. Przy rzutach wolnych w bliskiej odległości od bramki, bramkarze zazwyczaj ustawiają mur z zawodników, który może stać nie bliżej niż 9,15 m od piłki. Kiedy sędzia nie widzi, piłkarze zmniejszają sobie tę odległość. Zawodnicy drużyny prowadzącej w meczu często długo celebrują rozpoczęcie gry, zabierając przeciwnikom cenne sekundy. Za takie zachowanie sędzia może ukarać żółtą kartką.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1143) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator