tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Emzetki czeka rewolucja

 
Obrady miejskiego samorządu

Na ostatniej sesji Rada Miejska, zmieniając ubiegłoroczny budżet, musiała zwiększyć o 200.000 zł dotację dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Tomaszowie. Z dotychczasowych wyliczeń wynikało, że do zbilansowania działalności firmy zabraknie około 700-800 tys. zł. Zwiększenie dotacji nie rozwiązało problemu, a jedynie złagodziło sytuację.
Rzecz w tym, że MZK od blisko dwudziestu lat jest zakładem budżetowym, a zgodnie z prawem dotacja samorządu dla takiego zakładu nie może przekroczyć 50% kosztów jego działalności. Tomaszów doszedł właśnie do tego poziomu. Większej dotacji w minionym roku nie można było przyznać. Bieżący rok rysuje się przed firmą w czarnych barwach.
Władze miasta rozpatrują przekształcenie MZK w spółkę prawa handlowego. Wcześniej zleciły wykonanie audytu w firmie. Wnioski audytora są jednoznaczne. Formuła zakładu budżetowego dla emzetek już się wyczerpała. Trzeba szukać innej formuły prawnej, a najlepszą wydaje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prezydent miasta przedłożył Radzie Miejskiej projekt uchwały intencyjnej, upoważniającej go do podjęcia działań zmierzających do przekształcenia MZK w spółkę prawa handlowego dla realizacji zadań własnych gminy w zakresie lokalnego publicznego transportu zbiorowego.
Była krótka dyskusja. Radny Ga-jewski chciał się dowiedzieć czegoś na temat obecnej sytuacji finansowej firmy i przypomniał, że o emzetkach dyskutuje się już od wielu lat. Zapytał też, czy odbyły się konsultacje ze związkami zawodowymi i czy są plany wprowadzenia do spółki zewnętrznego inwestora.
Krzysztof Kuchta był ciekaw, czy koszty przekształcenia MZK nie obciążą mieszkańców miasta poprzez podniesienie cen biletów. Jacek Kowalewski pytał, czy koszty wykupu usług przez miasto nie będą wyższe niż udzielana obecnie dotacja.
Na pytania odpowiadał Maciej Mieczkowski, pełnomocnik prezydenta ds. kontroli i nadzoru właścicielskiego, który przedstawił projekt uchwały. Wyjaśnił, że MZK ten rok prawdopodobnie zamknie ponadpółmilionową stratą, że konsultacji nie prowadzono, gdyż będzie to można czynić dopiero po podjęciu uchwały. Inwestora zewnętrznego nie będzie, bo reguluje to ustawa o transporcie drogowym, ustawa o samorządzie terytorialnym, która komunikację wpisuje jako zadania własne gminy oraz ustawa o zamówieniach publicznych. Gdyby spółka nie była w całości własnością miasta, to nie można by było powierzać jej realizacji zadania, lecz konieczne byłoby ogłaszanie przetargów.
Co do kosztów przekształcenia w spółkę, to nie będą duże, a zatem nie powinny rzutować na ceny biletów. Nie oznacza to jednak, że ceny nie wzrosną, bo nieustannie rosną koszty, a ostatnia podwyżka była w 2011 roku. Ceny biletów ustala Rada Miejska. Koszt wykupu usługi we własnej spółce nie będzie wyższy niż możliwości miasta. To Rada, uchwalając budżet, ustali - tak jak teraz dotację - jaką kwotę przeznaczy na komunikację miejską.
Uchwała została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Tylko czworo radnych wstrzymało się od głosu.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (1172) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator