tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
FOTOWOLTAIKA dla Firm i Osób Fizycznych.
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Ekspresowa sesja

 
Gmina Czerniewice

Sesja zwołana na 30 sierpnia w gminie Czerniewice była krótka, a głosowania - z jedynym wyjątkiem - jednomyślne. Trzem samorządowcom nie spodobał się proponowany podział gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze. ?Za? głosowało 12 radnych, jeden był ?przeciw?, dwóch wstrzymało się od głosowania.
Rada Gminy zaakceptowała poprawki w tegorocznym budżecie i prognozie finansowej na najbliższe lata. Dochody zaplanowano w kwocie 15.135.073 zł, wydatki na poziomie 17.008.060 zł. Podjęto uchwałę o sprawowaniu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, przeznaczając na ten cel 16.000 zł.
Samorząd zaakceptował lokalizację prawie 30 przystanków przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich dla dzieci dowożonych do szkół. Będą z nich mogli korzystać bezpłatnie również przewoźnicy komunikacji zbiorowej, na podstawie pisemnych zgłoszeń do UG i akceptacji zatwierdzonego regulaminu. Większość przystanków już funkcjonuje, ostatnie czekają na zamontowanie.
Dyrektorzy szkół z Czerniewic, Lipia i Podkonic przedstawili stan przygotowania placówek na przyjęcie uczniów. Działania ich personelu pochwalił wójt Edward Pietrzyk, który kilka dni wcześniej z komisją gminną obejrzał prace remontowo-malarskie w podległych szkołach.
Wójtowie wszystkich gmin w kraju zbierają podpisy pod projektem zmian i uzyskania większego dostępu samorządów do pieniędzy z budżetu państwa. Edward Pietrzyk zaapelował do mieszkańców i sołtysów o wsparcie podpisami na listach ogólnopolskiej akcji ?Stawka większa niż 8 miliardów?.
- To efekt nakładania na gminy dodatkowych obowiązków, za którymi nie idą środki z budżetu centralnego. Wójtowie i przewodniczący samorządów chcą pod koniec września protestować w tej sprawie przed sejmem i przekazać petycję z propozycją ustawy, która wzmocni funkcjonowanie najmniejszych ogniw samorządowych - wyjaśniał uczestnikom sesji. - W Polsce jest około 600 gmin, którym grozi zarząd komisaryczny, bowiem doprowadziły do maksymalnego zadłużenia swoich budżetów. To nie efekt złego gospodarowania, lecz realizowania rządowych wytycznych, na które władze nie dały środków. Musimy się skonsolidować, by gminy odzyskały stabilność finansową.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1155) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator