tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
FOTOWOLTAIKA dla Firm i Osób Fizycznych.
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Egzaminy na prawo jazdy... w Tomaszowie?

 

W sejmie leży projekt zmian w systemie kształcenia kierowców. Według niego, egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać w miastach, gdzie władzę sprawuje prezydent.
Oznacza to, że po wprowadzeniu zmian będą mogły powstać filie piotrkowskiego WORD-u w Tomaszowie, Bełchatowie i Radomsku. Władze tych miast są za, choć nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób będzie to zorganizowane i opłacone.
W ubiegłym roku w Piotrkowie do egzaminów teoretycznych przystąpiło prawie 3,5 tys. kursantów z Tomaszowa. Niektórzy do praktycznego sprawdzianu podchodzili kilka razy. Wiele osób zdaje w innych ośrodkach.
Andrzej Ulrych, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu starostwa uważa pomysł za dobry. - Ośrodek egzaminowania w mieście poprawi sytuację mieszkańców Tomaszowa. Powrócimy do rozwiązań sprzed lat, kiedy egzaminy odbywały się na miejscu. Dyrektor samochodówki podtrzymuje ofertę uruchomienia centrum egzaminowania w swojej szkole. Zamierza przekazać na ten cel jeden z budynków, który trzeba jednak przystosować i odpowiednio wyposażyć. Ma również ogrodzony i utwardzony plac manewrowy, który po modernizacji można wykorzystać do potrzeb egzaminowania - mówi naczelnik. - Łatwiej kilku egzaminatorom dojechać do Tomaszowa, niż setkom kursantów do Piotrkowa lub innych miast.
Andrzej Ulrych jest przekonany, że powiat znajdzie pieniądze na uruchomienie filii WORD, i że decyzję starosty poprze prezydent miasta. Jeśli Urząd Miasta zechce otworzyć ośrodek egzaminacyjny, wówczas może liczyć na wsparcie powiatu.
Oczywiście trzeba się liczyć z kosztami. Trzeba będzie zmodernizować budynek w samochodówce, wyposażyć pracownię do egzaminów teoretycznych, kupić pomoce naukowe, pojazdy. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób projekt będzie finansowany. Być może część lub całość kosztów zostanie sfinansowane z budżetu państwa.
Za utworzeniem ośrodków egzaminowania w Tomaszowie, Bełchatowie i Radomsku są również mieszkańcy Piotrkowa, którym codziennie setki „elek” blokują miasto i utrudniają komunikację. Są wśród nich również auta z 12 tomaszowskich szkół nauki jazdy.
Zmianom sprzeciwia się grupa egzaminatorów i kierownicy niektórych WORD-ów. Jedni boją się stracić pracę, innych przeraża perspektywa dojazdów.
- Uruchomienie ośrodka egzaminowania popierają właściciele wszystkich szkół jazdy w powiecie. Chcemy, aby ośrodków przybywało, bowiem są okresy, gdzie na egzaminy czeka się tygodniami a nawet miesiącami - mówi Krzysztof Szymański, szef szkoły jazdy Auto-Bis, jednocześnie prezes Ogólnopolskiej Federacji Szkół Nauki Jazdy. - Władze powiatu i miasta mogą liczyć na każdą pomoc z naszej strony.
Prezes ma świadomość, że Ministerstwo Infrastruktury zwróci się do federacji o zaopiniowanie projektu ustawy i z pewnością uzyska akceptację. Projekt ma również wsparcie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowych Kierowców z Piotrkowa, którzy chcą rozładowania ruchu w swoim mieście. Ostatecznie, to sejmik wojewódzki zdecyduje, w jakich miastach powstaną nowe filie WORD. Łódzkie władze liczą na wsparcie samorządów.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (1021) z dnia 18 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator