tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Egzaminy na jednoślady

 

Tydzień temu wśród uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Będkowie przeprowadzono część praktyczną egzaminu na kartę rowerową. Były to pierwsze, lecz nie ostatnie w tym roku egzaminy w powiecie.
Kandydatami do pierwszego w życiu prawa jazdy były dzieci dwóch klas czwartych, które ukończyły 10 lat i wcześniej zaliczyły teoretyczną część egzaminu. Każdy z uczestników egzaminu musiał wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze na rozstawionym w sali sportowej miasteczku ruchu drogowego.
- Zwracaliśmy uwagę, czy uczniowie potrafią włączyć się do ruchu, sygnalizują ręką zmianę kierunku jazdy i stosują się do znaków drogowych - wyjaśnia Michał Franas, koordynator ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego piotrkowskiego WORD. - Prawie 99% uczniów zaliczyło sprawdzian. Tak dobry wynik nieczęsto odnotowuję w innych szkołach. Świadczy o tym, że uczniowie byli właściwie przygotowani przez nauczyciela.
- Bardzo poważnie traktujemy przygotowanie dzieci do tego egzaminu - mówi Marek Wochnal, nauczyciel wychowania komunikacyjnego ze szkoły w Będkowie. - Dlatego i cieszy, i nie dziwi fakt, że prawie wszyscy zdali.
Nie wszędzie szkolenie z przepisów ruchu drogowego prowadzone jest należycie. W większości placówek dydaktycznych powiatu dzieciom brakuje wiedzy i umiejętności kierowania jednośladami.
- Wiemy, że uczniowie przeżywają stres egzaminacyjny, lecz po kilku próbach oceniamy, czy dziecko potrafi bezpiecznie jeździć rowerem po drogach publicznych - wyjaśniają egzaminatorzy. - Dziesięciolatkowie muszą pamiętać o prostej zasadzie: kiedy wyjadą rowerem na drogę, kończą się żarty. Mamy nadzieję, że kandydaci z innych szkół równie poważnie potraktują egzaminy na swoje pierwsze w życiu prawo jazdy.
Wzorem lat ubiegłych piotrkowski WORD z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie przeprowadzą do końca czerwca egzaminy na kartę motorowerową. Mogą do nich przystąpić uczniowie, którzy ukończyli 13 lat.
Może to będą ostatnie sprawdziany w starej formie. Rząd przygotowuje zmianę przepisów. Nowe przewidują podniesienie limitu wieku motorowerzystów z 13 do 14 lat. Egzaminy będą zdawać w ośrodkach egzaminowania kierowców, kartę motorowerową zastąpi prawo jazdy kategorii AM.
Na razie zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek wydania nieodpłatnie karty rowerowej spoczywa na dyrektorach szkół podstawowych lub gimnazjalnych. Kartę motorowerową wydają dyrektorzy szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator