tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Dziś grają według Kitowicza!

 
Rzeczyca Dziś w remizie strażackiej w Rzeczycy odbędzie się przedpremierowy pokaz sztuki teatralnej według „Opisu obyczajów” Jędrzeja Kitowicza. Ogólnopolska premiera będzie w piątek, również w rzeczyckiej remizie.

Od środowego ranka ekipa techniczna nowego teatru warszawskiego Plica Polonica przemienia salę widowiskową rzeczyckiej remizy OSP w salę teatralną wraz ze sceną. Po południu ostatnie próby rozpoczął zespół aktorski. Dzisiaj, w czwartek, 18 marca o godzinie 19.00 rozpocznie się przedpremierowy pokaz spektaklu „Kiedy nocą przybyłem do Widawy”. To trzecia odsłona „Opisu obyczajów” w adaptacji i reżyserii Mikołaja Grabowskiego, dyrektora teatru Starego w Krakowie. Zagra on również w sztuce jako aktor, a obok niego Iwona Bielska, Magdalena Boczarska, Urszula Popiel, Wojciech Błach, Jan Frycz, Oskar Hamerski, Tomasz Karolak, Andrzej Konopka. Muzykę do przedstawienia skomponował Zygmunt Konieczny.
Skąd takie wydarzenie kulturalne w Rzeczycy? Początku należałoby szukać w historii sprzed sześciu lat - w październiku 2004 roku, gdy obchodzono tu uroczyście 200. rocznicę śmierci najsławniejszego mieszkańca Rzeczycy, proboszcza Kitowicza. Spektakl krakowskiego teatru, z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi, był jednym z największych wydarzeń tamtych uroczystości.
- Pierwsza sztuka, w oparciu o niezwykłe w swojej sile wyrazu teksty księdza Kitowicza powstał już w 1990 roku - wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem TIT Mikołaj Grabowski, reżyser i aktor w poprzednich, a także obecnej inscenizacji. - Graliśmy ją długo w Krakowie, a spektakl rzeczycki był właściwie ostatni w tym cyklu. 14 lat czekaliśmy na chwilę, żeby zagrać te teksty tu, w Rzeczycy, gdzie przed dwoma wiekami zostały napisane. To było duże przeżycie dla aktorów, gdy mogli niemal namacalnie poczuć ducha miejsca. Nic dziwnego, że Rzeczyca teraz powróciła. Przywiódł nas tu w jakimś stopniu genius loci, duch miejsca naznaczonego obecnością niezwykłego księdza, ale też chęć spłaty jakiegoś długu wobec tego miejsca, gdzie żył i pracował Jędrzej Kitowicz - pisarz, historyk, „pleban prowincjonalny, saski Szekspir z Rzeczycy” - mówi reżyser.
W najnowszą adaptację „Obyczajów” wkomponował też fragmenty „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego i całkiem świeżo odkryte dla teatru pamiętniki cudzoziemców odwiedzających Polskę w owych czasach.
Po premierach rzeczyckich sztuka pokazana zostanie na festiwalu w Katowicach, potem w Pszczynie, aż do warszawskiej premiery, która odbędzie się tydzień po rzeczyckiej, w nowym warszawskim teatrze Plica Polonica, czyli kołtun polski. - Będzie to więc inauguracja sztuki, ale także teatru, który założyliśmy wspólnie z zespołem i będziemy go otwierali właśnie „Opisem obyczajów” autorstwa księdza Kitowicza - dodaje Tomasz Karolak.
- Sala OSP pomieści na widowni ok. 240 osób. Chętnych na bilety było znacznie więcej. Cieszy nas to tym bardziej, że dochód pójdzie na rzeczycką kulturę - mówi Antoni Socha, dyrektor GOK.
W piątek połowę widowni przeznaczono dla gości ze stolicy, m.in. recenzentów, krytyków teatralnych, przedstawicieli prasy, instytucji i placówek kultury. Pozostałe miejsca miał do dyspozycji wójt Marek Pałasz, a także obecny rzeczycki proboszcz, ksiądz Henryk Lenarcik, który przed sześcioma laty przyczynił się do zaistnienia w Rzeczycy krakowskiego teatru.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator